Pracownik młodociany ukończy 18 lat w maju 2020 r., lecz nadal będzie u nas pracował na podstawie umowy o pracę. Kiedy powinniśmy zawrzeć dla niego umowę o prowadzenie PPK?
ODPOWIEDŹ
Pracodawca powinien zawrzeć umowę o prowadzenie PPK do 10 września 2020 r.
UZASADNIENIE
Pracownicy młodociani są wyłączeni z grupy osób zatrudnionych w rozumieniu ustawy o Pracowniczych Planach Kapitałowych (dalej ustawy PPK). Przesądza o tym art. 2 pkt 18 lit. a tego atu prawnego. Oznacza to, że pracodawca zatrudniający osoby w wieku od 15 do 18 lat nie musi zawierać dla nich umów o prowadzenie PPK (por. art. 190 § 1 k.p. w zw. z art. 14 i nast. ustawy PPK). Jest do tego natomiast zobowiązany po osiągnięciu przez takiego pracownika pełnoletności, co następuje w dniu 18 urodzin. Ustawa nie rozstrzyga wprost, do kiedy pracodawca powinien zawrzeć umowę o prowadzenie PPK. Z wyjaśnień Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) zamieszczonych na portalu PPK (mojeppk.pl) wynika, że należy tu odpowiednio zastosować art. 16 ust. 1 w zw. z art. 2 pkt 18 ustawy PPK.
WYJAŚNIENIA Polskiego Funduszu Rozwoju:
W związku z tym, że osoby, które nie ukończyły 18 lat, nie spełniają definicji osoby zatrudnionej, nie należy w imieniu i na rzecz tych osób zawierać umowy o prowadzenie PPK. Podmiot zatrudniający zawiera w imieniu i na rzecz takich osób umowę o prowadzenie PPK w terminie do 10. dnia miesiąca, następującego po upływie 3 miesięcy zatrudnienia w tym podmiocie, liczonych od dnia ukończenia przez tę osobę 18. roku życia (tj. od dnia urodzin tej osoby), jeżeli podlega obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułów wymienionych w katalogu art. 2 ust. 1 pkt. 18.
Termin zawarcia umowy o prowadzenie PPK dla osoby, która ukończyła 18 lat zależy zatem od łącznego spełnienia dwóch warunków:
- pozostawania byłego pracownika młodocianego w zatrudnieniu u pracodawcy po dniu 18. urodzin,
- podlegania z tytułu tego zatrudnienia obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym.
Takimi ubezpieczeniami nie są objęte soby wykonujące pracę na podstawie umowy agencyjnej, zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, jeżeli są uczniami szkół ponadpodstawowych lub studentami – do ukończenia 26 lat (art. 6 ust. 4 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, dalej ustawa systemowa). Wyjątek ten nie dotyczy zatrudnienia na umowie o pracę. Pracownicy podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym, chorobowemu i wypadkowemu od dnia nawiązania stosunku pracy do dnia jego ustania (art. 13 ust. 1 ustawy systemowej).
Podstawa prawna: art. 2 ust. 1 pkt 18, art. 14, art. 16 ust. 1 ustawy z 4 października 2018 r. o Pracowniczych Planach Kapitałowych (Dz.U. z 2018 r. poz. 2215 z późn.zm.); art. 190 § 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jednolity: Dz.U. z 2019 r. poz. 1040 z późn.zm.); art. 6 ust. 4, art. 13 pkt 1 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jednolity: Dz.U. z 2019 r. poz. 300 z późn.zm.).