Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ZATRUDNIANIE I ZWALNIANIE , WYNAGRODZENIA

1 sierpnia 2011

Kiedy przysługuje odprawa pieniężna

0 1612

Czy należy się odprawa dla pracownika, który był zatrudniony na czas określony, pracował w danym zakładzie rok i 2 miesiące, w wypowiedzeniu obowiązywał 2 tygodniowy okres wypowiedzenia? Pracownik dostał wypowiedzenie umowy o prace z zachowaniem 2 tygodniowego okresu wypowiedzenia, bez podania przyczyny. Zakład twierdzi, że odprawy nie otrzyma.

Tak, co do zasady pracodawca ma rację. Odprawa pieniężna przysługuje pracownikowi, jeżeli łącznie spełnione są dwie przesłanki:

  • pracodawca zatrudnia co najmniej 20 pracowników (bierze się pod uwagę liczbę osób zatrudnionych a nie przelicza na etaty),

  • przyczyna rozwiązania stosunku pracy nie dotyczy pracownika np. likwidacja stanowiska pracy, reorganizacja w firmie, przyczyny ekonomiczne.

Zgodnie z kodeksem pracy pracodawca nie ma obowiązku podawania przyczyny rozwiązania stosunku pracy pracownikowi zatrudnionemu na podstawie umowy o pracę na czas określony. Również Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 2 grudnia 2008 roku orzekł, że przepisy Kodeksu pracy dotyczące wypowiadania umów na czas określony nie są niezgodne z Konstytucją Rzeczypospolitej. Jednakże pracownik zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas określony dostanie odprawę pieniężną w sytuacji gdy zostanie on objęty zwolnieniami grupowymi. Potwierdza to wyrok Sądu Najwyższego z 4 grudnia 2008 r. II PK 137/08, zgodnie z którym rozwiązanie umów na czas określony z wieloma pracownikami rodzi konieczność wszczęcia procedury związanej ze zwolnieniami grupowymi lub gdy rzeczywista przyczyna rozwiązania stosunku pracy leży po stronie pracodawcy. Pracownik dostanie także odprawę pieniężną na przykład wskutek likwidacji działu w którym był zatrudniony, likwidacji zakładu pracy. Takie stanowisko zajął Sąd Najwyższy w wyroku z 18 sierpnia 2009 r. I PK 52/09, zgodnie z którym „odprawa pieniężna w wysokości przewidzianej w art. 8 ust. 1 tej ustawy przysługuje tylko wówczas, gdy przyczyny niedotyczące pracownika stanowią wyłączny powód uzasadniający wypowiedzenie stosunku pracy lub jego rozwiązanie na mocy porozumienia stron”. Istotne z punktu widzenia pracodawcy jest aby w razie ewentualnego sporu w sądzie pracy mógł wykazać także inne przyczyny wypowiedzenia stosunku pracy, które dotyczą pracownika. Sąd Najwyższy w wyroku z 8 grudnia 2005 r. I PK 103/05 stwierdził bowiem, iż sądy pracy nie są zupełnie pozbawione możliwości zanalizowania przyczyn wypowiedzenia umowy terminowej, natomiast pracownicy zatrudnieni w oparciu o taką umowę - ochrony w tym zakresie. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby przedmiotem rozważań sądu stała się zgodność dokonanego wypowiedzenia z zasadami współżycia społecznego i społeczno- gospodarczym przeznaczeniem prawa.

Wówczas odprawa przysługuje w wysokości:

  • jednomiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż dwa lata,

  • dwumiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy od dwóch do ośmiu lat,

  • trzymiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy ponad osiem lat.

Przy ustalaniu okresu zatrudnienia, od którego zależy wysokość odprawy, należy brać pod uwagę wszystkie okresy  zatrudnienia u danego pracodawcy tak orzekł Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 15 stycznia 2003 r., III PZP 20/02, OSNAPiUS 2003/3/1).

Ewa Przybylak

Aplikant Radcowski

Podstawa prawna: Ustawa z dnia z dnia 13 marca 2003 roku o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników.