Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Osoba zatrudniona od kwietnia 2015 r. przebywająca w okresie ochronnym została zwolniona przez pracodawcę z przyczyn ekonomicznych za porozumieniem stron. Następnego dnia przysłała oświadczenie o następującej treści: „Niniejszym oświadczam, że wyrażam zgodny na rozwiązanie umowy o pracę z przyczyn lezących po stronie zakładu pracy z dniem 1 marca, bez okresu wypowiedzenia. Oświadczam, że nie wniosę skargi do sądu pracy z tytułu ochrony w 4 letnim okresie przedemerytalnym”. Co mam wpisać w świadectwo pracy jako powód rozwiązania umowy? Jakie są skutki takiego zwolnienia w UP?

ODPOWIEDŹ

W ustępie 4 świadectwa pracy dotyczącym sposobu ustania stosunku pracy, w pkt a) należy wpisać, że rozwiązanie nastąpiło w wyniku porozumienia stron na podstawie art. 30 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy. Jeżeli pracownik będzie się ubiegał o zasiłek dla bezrobotnych, a później świadczenie przedemerytalne należy jeszcze wskazać przyczyny zakończenia zatrudnienia czyli niedotyczące pracownika (ekonomiczne np. redukcja etatów, likwidacja stanowiska, reorganizacja firmy). 

 

UZASADNIENIE

Umowa o pracę rozwiązuje się:

 

  • na mocy porozumienia stron;

  • przez oświadczenie jednej ze stron z zachowaniem okresu wypowiedzenia (rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem);

  • przez oświadczenie jednej ze stron bez zachowania okresu wypowiedzenia (rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia);

 

z upływem czasu, na który była zawarta.

W związku z rozwiązaniem (lub wygaśnięciem) stosunku pracy pracodawca jest obowiązany niezwłocznie wydać pracownikowi świadectwo pracy, jeżeli nie zamierza nawiązać z nim kolejnego stosunku pracy w ciągu 7 dni od dnia rozwiązania/wygaśnięcia poprzedniego stosunku pracy. Świadectwo pracy dotyczy okresu lub okresów zatrudnienia, za które dotychczas nie wydano świadectwa pracy. Wydanie świadectwa pracy nie może być uzależnione od uprzedniego rozliczenia się pracownika z pracodawcą.

Szczegółowy sposób wypełnienia świadectwa pracy, wraz z jego wzorem i objaśnieniami, określa rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z 30 grudnia 2016 r. w sprawie świadectwa pracy.

WAŻNE: Jedną z kluczowych informacji jaką powinno zawierać świadectwo pracy jest tryb rozwiązania stosunku pracy – jeden z czterech wymienionych wyżej i podstawa prawna. Nie ma obowiązku ujawniania przyczyny rozwiązania umowy o pracę, chyba że ma ona wpływ na prawo do świadczeń np. dla bezrobotnych czy świadczenia przedemerytalnego. Dlatego jeśli pracownik ma szansę na uzyskanie tych świadczeń to pracodawca powinien opisać również przyczynę rozwiązania umowy.

Aby uzyskać prawo do świadczenia przedemerytalnego, trzeba spełniać kilka warunków, które są uzależnione od przyczyn rozwiązania stosunku pracy, wieku oraz stażu pracy. Świadczenie przedemerytalne przysługuje o ile osoba spełnia indywidualne warunki, a ponadto przez okres co najmniej 180 dni pobierała zasiłek dla bezrobotnych.

Z kolei przy rozstrzyganiu prawa do zasiłku dla bezrobotnych analizowany jest tryb rozwiązania umowy o pracę i jego przyczyna.

Jeżeli doszło do porozumienia stron, ale z przyczyn, które nie dotyczą pracowników (zwolnienie na podstawie ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników lub Kodeksu pracy, w razie gdy pracodawca tej ustawie nie podlega) a pracownik spełnia pozostałe warunki, zasiłek, może zostać przyznany.

 

Podstawa prawna:  art. 30 § 1, art. 97 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz.U. z 2018 r. poz. 917 z późn.zm.); rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z 30 grudnia 2016 r. w sprawie świadectwa pracy (tekst jednolity: Dz.U. z 2018 r. poz. 1289).