Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Pracownik zatrudniony jako piecowy w piekarni ze względu na ciężkie warunki pracy ma obniżony wymiar czasu pracy do 7,5 godziny. Ostatnio wystąpił on do pracodawcy o wypłatę wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych. Jednak ze względu na konieczność przekazania pieca od pracownika z poprzedniej zmiany, zmienić ubranie, wziąć prysznic przychodzi trochę wcześniej, jak sam określić te czynności „okołopracowe” zajmują mu około 20 min. Czy w tej sytuacji przysługuje mu dodatkowe wynagrodzenie za prace w godzinach nadliczbowych?

Odpowiedź 

Tak, jeśli pracownik przebywa na terenie zakładu pracy ponad swój dobowy wymiar czasu pracy, a jego pobyt ponad normę związany jest z przygotowaniem się do pracy, to należy mu się wynagrodzenie za godziny nadliczbowe.

Uzasadnienie

Czasem pracy jest czas, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy. Czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy.  Oczywiście jeśli pracownik pracuje w warunkach uciążliwych, wówczas można zastosować w stosunku do niego skrócony czas pracy. Zatem jeśli faktycznie dany pracownik przebywa na terenie zakładu ponad obowiązującą go normę pracy, to jego zachowanie należy zakwalifikować jako prace w godzinach nadliczbowych. W myśl art. 151 § 1 Kodeksu pracy praca wykonywana ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy, a także praca wykonywana ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy, wynikający z obowiązującego pracownika systemu i rozkładu czasu pracy, stanowi pracę w godzinach nadliczbowych. 
Na takie pojęcie czasu pracy wskakuje  Sąd Najwyższy w postanowieniu z 21 maja 2019 r. (sygn. akt I PK 152/18). Mianowicie w myśl postanowienia: 
„1. Czas pracy biegnie od momentu, w którym pracownik rozpoczyna czynności merytoryczne niezbędne do wykonywania pracy. Stąd za pracę należy uznać czynności przygotowawcze związane z przygotowaniem stanowiska pracy lub też sprzątania po zakończeniu pracy.
2. Czynności wykonywane przez pracownika polegające na pobraniu narzędzi i sprzętu, zmianie odzieży na roboczą i odwrotnie, zapoznaniu się z raportem z poprzedniej zmiany, sporządzeniem raportu, braniem udziału w obligatoryjnych odprawach, miały charakter czynności immamentnie związanych 
z wykonywaniem pracy. A zatem wykonywane były w czasie pozostawania pracownika do dyspozycji pracodawcy w rozumieniu art. 128 § 1 KP.”



Podstawa prawa: art. 128 § 1, art. 145, art. 151 § 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jednolity: Dz.U. z 2019 r. poz. 1040).