Pracownica zatrudniona jest na 1/2 etatu, w 1-miesięcznym okresie rozliczeniowym. W umowie o pracę ma zapis, że powyżej 4,5 godziny na dobę i przeciętnie powyżej 22,5 godzin w tygodniu w okresie rozliczeniowym ma prawo do dodatku do wynagrodzenia. Pracownica przepracowała w sierpniu 7 godzin w soboty (dni wolne z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy), a przez 3 dni robocze była chora. Jak sprawdzić, czy u tej osoby nie doszło do przekroczenia normy średniotygodniowej?
Odpowiedź
Praca wykonywana ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy, a także ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy, wynikający z obowiązującego pracownika systemu i rozkładu czasu pracy, stanowi pracę w godzinach nadliczbowych. Strony ustalają w umowie o pracę dopuszczalną liczbę godzin pracy ponad określony w umowie wymiar czasu pracy pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy, których przekroczenie uprawnia pracownika, oprócz normalnego wynagrodzenia, do dodatku do wynagrodzenia, w wysokości takiej jak z tytułu godzin nadliczbowych. Zatem, u pracowników niepełnoetatowych należy zastrzec w umowie o pracę kiedy dochodzi do przekroczenia, ale nie ogólnych norm czasu pracy, lecz wymiaru zatrudnienia.
Uzasadnienie
W opisywanym przypadku w sierpniu pracownica powinna przepracować 84 godziny (168 godz. x 1/2). Przez 3 dni przebywała na zwolnieniu lekarskim, więc obowiązujący ją wymiar czasu pracy należy obniżyć o liczbę godzin jaką by przepracowała gdyby nie przebywała na zwolnieniu lekarskim czyli o 12 godzin (3 dni x 4 godziny), co daje 72 godziny pracy. Faktycznie przepracowała jednak 79 godzin czyli o 7 więcej.
W celu obliczenia średniej liczby godzin pracy pracownika niepełnoetatowego w tygodniu, liczbę godzin przepracowanych w pełnych tygodniach pracy (bez dni wystających) dzieli się przez liczbę tygodni. Jeśli wynik okaże się wyższy niż 22,5, to znaczy, że został przekroczony limit ustalony w umowie o pracę. W opisywanym przypadku wynik wynosi średnio 19 godzin pracy w tygodniu (79/4 = 19,75). Pracownica nie przekroczyła więc określonego dla jej wymiaru czasu pracy limitu godzin ponadwymiarowych. Za 7 godzin przepracowanych ponad określony dla niej wymiar czasu pracy otrzyma więc jedynie normalne wynagrodzenie za pracę, bez dodatków. Praca osoby zatrudnionej w niepełnym wymiarze czasu pracy ponad wymiar wynikający z umowy, ale w ramach ustalonego limitu, uprawnia ją wyłącznie do normalnego wynagrodzenia za pracę.
Podstawa prawna: art. 151 § 5 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jednolity: Dz.U. z 2019 r. poz. 1040).