Jeden z pracowników nagminnie wydłuża obowiązkowe przerwy w pracy np. nie wraca na czas do pracy, oraz ma dużo spóźnień. W ciągu miesiąca z tego powodu traci nawet ok. 2 godzin. Czy można ukarać pracownika za takie naruszenia a jeśli tak, to w jaki sposób – kara słowna, pieniężna, potrącenie z wynagrodzenia?
ODPOWIEDŹ
Można nałożyć na pracownika karę porządkową – upomnienia, nagany. Prawne jest także pomniejszenie mu wynagrodzenia z tytułu niedopracowanego czasu pracy.
UZASADNIENIE
Jeżeli dobowy wymiar czasu pracy pracownika wynosi co najmniej 6 godzin, pracownik ma prawo do przerwy w pracy trwającej co najmniej 15 minut, wliczanej do czasu pracy. Poza tym, pracodawca może ustanowić dodatkową jedną przerwę w pracy niewliczaną do czasu pracy, w wymiarze nieprzekraczającym
60 minut, przeznaczoną na spożycie posiłku lub załatwienie spraw osobistych. Taki rodzaj pauzy wprowadza się w układzie zbiorowym pracy lub regulaminie pracy albo w umowie o pracę, jeżeli pracodawca nie jest objęty układem zbiorowym pracy lub nie jest obowiązany do ustalenia regulaminu pracy.
Ważne
Jeżeli pracownik nagminnie wydłuża czas przerwy kosztem czasu pracy ponosi odpowiedzialność porządkową.
Za nieprzestrzeganie przez pracownika ustalonej organizacji i porządku w procesie pracy, przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, przepisów przeciwpożarowych, a także przyjętego sposobu potwierdzania przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwiania nieobecności w pracy, pracodawca może stosować:
- karę upomnienia;
- karę nagany.
– a za opuszczenie pracy bez usprawiedliwienia - także karę pieniężną.
Kara może być zastosowana tylko po uprzednim wysłuchaniu pracownika, ale nie może jej wymierzyć po upływie 2 tygodni od powzięcia wiadomości o naruszeniu obowiązku pracowniczego i po upływie 3 miesięcy od dopuszczenia się tego naruszenia.
Pracownik może zostać pozbawiony wynagrodzenia za nieprzepracony czas. Wynagrodzenie przysługuje bowiem za pracę wykonaną, a za...
Aby uzyskać dostęp do całości, kup prenumeratę