Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Zamierzamy zatrudnić pracownika na 1/4 etatu. Pracownik będzie wykonywał prace porządkowe (utrzymanie czystości na blokach). Na dzień podpisania umowy nie będziemy wiedzieć w jakie dni przez ile godzin będzie pracownik wykonywał powierzone obowiązki. Proszę o informację jak powinniśmy ustalać godziny pracy pracownika i jak go o nich informować. Praktycznie z dnia na dzień będziemy wiedzieć w którym dniu na ile godzin jest nam potrzebny pracownik. Czy na początku każdego tygodnia lub miesiąca możemy sporządzać grafik pracy pracownika, a jeżeli będzie potrzeba go zmodyfikować.

Odpowiedź

Rozkład czasu pracy danego pracownika nie pełnoetatowego może być sporządzony w formie pisemnej lub elektronicznej, na okres krótszy niż okres rozliczeniowy, obejmujący jednak co najmniej 1 miesiąc. Pracodawca jest obowiązany przekazać pracownikowi rozkład czasu pracy co najmniej na 1 tydzień przed rozpoczęciem pracy w okresie, na który został sporządzony ten rozkład.

 

Uzasadnienie

Prawidłowe rozliczanie czasu pracy pracownika polega na przestrzeganiu norm czasu pracy i wymiaru czasu pracy. Normy czasu pracy to maksymalna liczba godzin w ciągu doby i tygodnia, jaką pracownik powinien wypracować. Natomiast wymiar czasu pracy oznacza maksymalną liczbę godzin, jaką pracownik może przepracować w okresie rozliczeniowym. Wymiar czasu pracy zależy od długości okresu rozliczeniowego oraz od wielkości etatu, na jakim pracownik jest zatrudniony.

Wymiar czasu pracy ustala się na dany okres rozliczeniowy z uwzględnieniem normy dobowej (dopuszczalna liczba godzin pracy na dobę, niestanowiąca pracy w godzinach nadliczbowych), która wynosi 8 godzin, oraz normy średniotygodniowej wynoszącej przeciętnie 40 godzin w przeciętnie 5-dniowym tygodniu.

Jeśli więc okresem rozliczeniowym jest 1 miesiąc, to przykładowo wymiar czasu pracy na listopad wynosi 160 godzin, a dla pracownika zatrudnionego na 1/4 etatu - 40 godzin (160 godz. x 1/4).

Pracownik zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu pracy może świadczyć pracę w zmiennym rozkładzie czasu pracy, który będzie przewidywał pracę tylko w niektóre dni tygodnia, w różnym wymiarze dobowym, w ramach obowiązujących pracownika norm czasu pracy. Rozkład czasu pracy powinien określać dni oraz godziny pracy, a także dni wolne wynikające z zasady przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy. Ponadto, powinien on wskazywać wymiar czasu pracy, ustalany stosownie do części etatu. 

 

WAŻNE: W przypadku zmiennych rozkładów ustala się je w comiesięcznych grafikach sporządzanych indywidualnie dla poszczególnych pracowników. Ustalając dla pracownika taki grafik, należy obliczyć liczbę godzin, którą pracownik może przepracować w danym okresie rozliczeniowym, a potem rozłożyć je na poszczególne dni, zgodnie ze stosowanym u pracodawcy systemem czasu pracy.

 

Podstawa prawna: art. 129, art. 130 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jednolity: Dz.U. z 2018 r. poz. 917 z późn.zm.).