Pracownica urzędu gminy jest zatrudniona na umowę na zastępstwo za nieobecnego pracownika od 7 października 2019 r. W dniu 20 listopada br. minie jej 25 lat pracy. Czy należy pracownikowi zatrudnionemu na zastępstwo wypłacić przysługującą nagrodę jubileuszową? Jeśli tak, to jak ją obliczyć, skoro w październiku otrzymała niepełne wynagrodzenie zasadnicze oraz premię w wysokości odpowiedniej do okresu pracy w tym miesiącu?
ODPOWIEDŹ
Odpowiadając na pytanie pierwsze, należy potwierdzić wypłatę nagrody jubileuszowej, jeżeli w trakcie zatrudnienia u obecnego pracodawcy pracownica nabyła prawo do nagrody jubileuszowej. Podstawową przesłanką do wypłaty pracownikowi nagrody jubileuszowej jest fakt, że okres upoważniający go do nabycia nagrody upłynął w trakcie trwania stosunku pracy z obecnym pracodawcą. Aktualny pracodawca musi więc tę nagrodę wypłacić, bez względu na to, że umowa została zawarta na okres zastępstwa innego, nieobecnego pracownika. Umowa na zastępstwo jest umową o pracę, zaliczającą się do okresu zatrudnienia i nie wyłącza ona uprawnień m.in. do takiej nagrody. Nie jest też przeszkodą do wypłaty nagrody krótki bieżący staż pracy czyli u pracodawcy, u którego pracownik zdobył prawo do nagrody. Ważne jest tylko udokumentowanie stażu pracy.
UZASADNIENIE
Jeśli chodzi o sposób obliczenia nagrody, to wynagrodzenie, według którego oblicza się wysokość nagrody jubileuszowej ustala się według zasad obowiązujących dla wyznaczania ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy. Z kolei ekwiwalent ustala się z uwzględnieniem wynagrodzenia i innych świadczeń ze stosunku pracy, ale z określonymi wyłączeniami, m.in. z wyłączeniem jednorazowych lub nieperiodycznych wypłat za spełnienie określonego zadania bądź za określone osiągnięcie. Jeżeli więc premia za październik (miesięczna) nie ma charakteru jednorazowego i przysługuje na podstawie regulaminu wynagradzania jednostki, to podlega wliczeniu po uprzednim uzupełnieniu.
Zmienne składniki wynagrodzenia przysługujące pracownikowi za okresy nie dłuższe niż 1 miesiąc, wypłacone w okresie 3 miesięcy bezpośrednio poprzedzających miesiąc nabycia prawa do nagrody, uwzględnia się przy ustalaniu ekwiwalentu w średniej wysokości z tego okresu. Jeżeli pracownik nie przepracował pełnego okresu 3 miesięcy, wynagrodzenie faktycznie wypłacone mu w tym okresie dzieli się przez liczbę dni pracy, za które przysługiwało to wynagrodzenie, a otrzymany wynik mnoży się przez liczbę dni, jakie pracownik przepracowałby w ramach normalnego czasu pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy.
Pracownica przepracowała tylko jeden niepełny miesiąc, co oznacza, że premię należy dopełnić do tego miesiąca zgodnie z powyższym wzorem, a potem ją zsumować z wynagrodzeniem określonym w stawce miesięcznej w stałej wysokości tj. pełnym z umowy o pracę.
Podstawa prawna: art. 38 ust. 4 ustawy z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (tekst jednolity: Dz.U. z 2019 r. poz. 1292); §: 6, 14, 17 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (Dz.U. Nr 2, poz. 14 z późn.zm.).