Od 1 maja br. w naszej firmie, w dziale handlowym, wprowadzono podwyżki wynagrodzenia, ale z mocą wsteczną tj. od 1 marca 2019 r. Pierwsza wypłata, już po podwyżce, nastąpi 31 maja, wraz z wyrównaniem za poprzednie miesiące. Wyrównanie obejmie nie tylko zasadnicze, ale także pozostałe składniki jak premie regulaminowe czy dodatki obliczane z podstawy zasadniczej. Czy należy również przeliczyć i wyrównać świadczenia chorobowe, opiekuńcze za okresy, których podwyżka dotyczy?
Odpowiedź
Tak. Skoro podwyżka wynagrodzenia i jego składników objęła wsteczny okres, należy dokonać odpowiedniego przeliczenia należności takich jak wynagrodzenie chorobowe czy zasiłki.
Uzasadnianie
Wynagrodzenie chorobowe, zasiłki, podlegają ponownemu przeliczeniu w związku z podwyżką pensji, z mocą wsteczną, za miesiące uwzględniane w podstawie wymiaru danego świadczenia.
WAŻNE: Podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego jak i zasiłków tworzy przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Premie, nagrody i inne składniki wynagrodzenia przysługujące za okresy miesięczne wlicza się do podstawy zasiłkowej w kwocie wypłaconej pracownikowi za miesiące kalendarzowe, z których wynagrodzenie przyjmuje się do ustalenia podstawy wymiaru zasiłku.
Jeżeli w okresie, z którego ustala się podstawę wymiaru nastąpiła zmiana w wysokości wynagrodzenia z powodu zmiany stanowiska pracy lub modyfikacji warunków płacowych ustalonych w umowie o pracę (lub w innym akcie nawiązującym stosunek pracy) i zmiana nie była spowodowana przejściem na inny wymiar czasu pracy, to podstawę oblicza się jako średnią wynagrodzenia z 12 miesięcy przed powstaniem choroby. Innymi słowy, zmiana wynagrodzenia nie powoduje przeliczeń.
Inaczej jest jeśli pracownikowi została przyznana podwyżka i wypłacono wyrównanie wynagrodzenia, za okres wcześniejszy przyjęty do ustalenia podstawy zasiłkowej. Wówczas konieczne są powtórne rachunki i przyjęcie odpowiednio wyższego wynagrodzenia oraz jego składników, które podlegają zmniejszeniu za okresy pobierania zasiłków.
Na przykład, u pracownika działu handlowego, który chorował w kwietniu zachodzi potrzeba przeliczenia wynagrodzenia chorobowego za kwiecień, które zostało ustalone z wynagrodzeń za okres od kwietnia 2018 r. do marca 2019 r. Obliczenia będą się różnić o wysokość poborów za marzec, które powinny być już wstawione w wyższej wartości.
Podstawa prawna: art. 36 ust. 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jednolity: Dz.U. z 2017 r. poz. 1368 z późn.zm.).