Czy od stycznia 2019 r. należy wpisywać w ewidencji czasu pracy godzinę przyjścia i wyjścia pracownika, czy też wystarczy prowadzić kartę czasu pracy, umieszczając w niej liczbę godzin pracy bez określenia godziny jej rozpoczęcia i zakończenia?
ODPOWIEDŹ
Od 1 stycznia 2019 r. do ewidencji czasu pracy trzeba wpisywać zarówno godzinę rozpoczęcia i zakończenia pracy w danym dniu, jak i liczbę przepracowanych tego dnia godzin.
UZASADNIENIE
Na dokumentację dotyczącą ewidencjonowania czasu pracy składają się od 1 stycznia 2019 r. cztery grupy dokumentów: ewidencja czasu pracy, wnioski pracownika związane z czasem pracy (np. o udzielenie zwolnienia od pracy w celu załatwienia spraw osobistych czy zastosowanie indywidualnego czasu pracy), dokumenty o stosowaniu zadaniowego czasu pracy oraz pracy w godzinach nadliczbowych i udzielania dnia wolnego w zamian za pracę w dniu wolnym, a także zgody pracownicy w ciąży (np. na pracę w przerywanym systemie czasu pracy) i pracownika opiekującego się dzieckiem (np. na pracę w godzinach nadliczbowych).
Ważne
Dokumentacja obejmująca ewidencjonowanie czasu pracy musi być prowadzona oddzielnie dla każdego pracownika.
Ewidencja czasu pracy (poprzednio: karta ewidencji czasu pracy) ma być od początku 2019 r. prowadzona w ujęciu okresu rozliczeniowego. Jej treść jest bardziej szczegółowa niż obowiązująca do końca 2018 r. W ewidencji powinny się bowiem znaleźć (w przypadku każdego pracownika, bez względu na obowiązujący go harmonogram czasu pracy):
- liczba przepracowanych godzin oraz godzina rozpoczęcia i zakończenia pracy,
- liczba godzin przepracowanych w porze nocnej,
- liczba godzin nadliczbowych,
- dni wolne od pracy, z oznaczeniem tytułu ich udzielenia,
- liczba godzin dyżuru oraz godzina rozpoczęcia i zakończenia dyżuru, ze wskazaniem miejsca jego pełnienia,
- rodzaj i wymiar zwolnień od pracy,
- rodzaj i wymiar innych usprawiedliwionych nieobecności w pracy,
- wymiar nieusprawiedliwionych nieobecności w pracy,
- czas pracy pracownika młodocianego przy pracach wzbronionych młodocianym, których wykonywanie jest dozwolone w celu odbycia przez nich przygotowania zawodowego.
Nie ma obowiązku ewidencjonowania godzin pracy pracowników objętych zadaniowym czasem pracy, zarządzających w imieniu pracodawcy zakładem pracy oraz pracowników otrzymujących ryczałt za godziny nadliczbowe lub za pracę w porze nocnej.
Podstawa prawna: art. 149 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jednolity: Dz.U. z 2018 r. poz. 917 z późn.zm.); § 6 pkt 1 rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z 10 grudnia 2018 r. w sprawie dokumentacji pracowniczej (Dz.U. z 2018 r. poz. 2369).