Pracownik zgłosił się do kadr z pytaniem czy po przyjęciu na wychowanie dziecka w ramach rodziny zastępczej nabędzie prawo do urlopu ojcowskiego. Zdaniem kadr ma do tego prawo tak jak i do innych urlopów związanych z rodzicielstwem.
Odpowiedź
Niestety kadry się mylą. Co do zasady rzeczywiście pracownik przyjmujący na wychowanie dziecko w ramach rodziny zastępczej ma prawo do urlopów związanych z rodzicielstwem. Od tej zasady jest jednak wyjątek– nie nabywa on uprawnień do urlopu ojcowskiego, który z definicji służy tylko biologicznemu ojcu dziecka.
Uzasadnienie
Co do zasady uznać można, że pracownik przyjmujący dziecko na wychowanie (przy założeniu, że nie występuje w roli rodziny zastępczej zawodowej) ma bardzo podobne uprawnienia jak pracownik– biologiczny rodzic.
Nie ma wątpliwości, że ktoś kto przyjmuje dziecko na wychowanie jako rodzina zastępcza ma prawo do urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego. Mówi o tym wprost art. 183 Kodeksu pracy.
Zgodnie z tym przepisem pracownik, który przyjął dziecko na wychowanie i wystąpił do sądu opiekuńczego z wnioskiem o wszczęcie postępowania w sprawie przysposobienie dziecka lub który przyjął dziecko na wychowanie jako rodzina zastępcza– z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej– ma prawo do urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego.
Osoba taka może również skorzystać z urlopu rodzicielskiego (i ty razem za wyjątkiem sytuacji gdy występuje w roli rodziny zastępczej zawodowej). Przysługuje on w wymiarze:
- 32 tygodni– w przypadku przyjęcia na wychowanie jednego dziecka;
- 34 tygodni– w razie jednoczesnego przyjęcia więcej niż jednego dziecka;
- 29 tygodni– w razie przyjęcia na wychowanie dziecka w wieku do 7 roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego do 10 roku życia.
Tylko biologiczny rodzic
Po...
Aby uzyskać dostęp do całości, kup prenumeratę