Pracownik jest zatrudniony na umowę o pracę na czas nieokreślony. Od 14 października, na mocy porozumienia stron, pracuje w niższym wymiarze czasu pracy (przejście z 3/4 na 1/2). Dodatkowo, od 1 września br. wykonuje drugą umowę o pracę, ale na czas określony do końca 2019 r., na 1/8 etatu. Oczywiście druga umowa dotyczy innego rodzaju pracy. Ile urlopu łącznie przysługuje pracownikowi za 2019 r. ? Staż pracy wynosi ponad 10 lat.
ODPOWIEDŹ
Z obu umów o pracę, za 2019 r. pracownikowi przysługuje razem 21 dni urlopu.
UZASADNIENIE
W przypadku nawiązania dwóch stosunków pracy jednocześnie, obojętnie czy z tym samym pracodawcą czy z innym, z każdej umowy o pracę przysługuje oddzielnie urlop wypoczynkowy.
Są dwa wymiary urlopu, w zależności od stażu zatrudnienia - 20 i 26 dni. Dla pracownika wykonującego pracę w niepełnym wymiarze czasu pracy wymiar urlopu ustala się proporcjonalnie do części etatu, biorąc za podstawę 20 lub 26 dni (art. 154 § 2 k.p.). Niepełny dzień urlopu zaokrągla się w górę do pełnego dnia, a niepełny kalendarzowy miesiąc w górę do pełnego miesiąca.
Kodeks pracy nie zawiera przepisu odnośnie ustalania wymiaru urlopu dla pracownika zmieniającego wielkość etatu w trakcie roku czy wręcz miesiąca.
Przyjmuje się, że wówczas wymiar urlopu ustala się osobno dla okresu sprzed zmiany etatu i po niej, a potem oba wyniki dodaje. W każdym z okresów obliczamy urlop proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy.
Jeśli natomiast zmiana w zakresie skali etatu zachodzi w trakcie miesiąca, najczęściej zaokrągla się miesiąc do tego wymiaru czasu pracy, który przeważał w tym miesiącu.
Jeśli chodzi o umowę o pracę na czas nieokreślony, to 14 października...
Aby uzyskać dostęp do całości, kup prenumeratę