Pracownik został zatrudniony na 1/2 etatu. Kiedy wystąpi u niego praca w godzinach nadliczbowych – po przekroczeniu 4. godziny pracy czy dopiero począwszy od 8. godziny? Jak w umowie można określić tzw. godziny ponadwymiarowe?
ODPOWIEDŹ
Z pracą w godzinach nadliczbowych mamy do czynienia wówczas, gdy dojdzie do pracy wykonywanej ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy, a także ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy, wynikający z obowiązującego pracownika systemu i rozkładu czasu pracy.
UZASADNIENIE
W stosunku do pracowników pełnoetatowych do naruszenia normy dobowej dochodzi po 8. godzinie pracy, a normy średniotygodniowej – po przeciętnie 40 godzinach.
To samo dotyczy pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy, jednak ustawodawca przewidział tu pewne odrębne rozwiązanie. Mianowicie, strony ustalają w umowie o pracę dopuszczalną liczbę godzin pracy ponad określony w umowie wymiar czasu pracy pracownika zatrudnionego niepełnoetatowego, których przekroczenie uprawnia pracownika, oprócz normalnego wynagrodzenia, do dodatku do wynagrodzenia, ustalonego dla pracy nadliczbowej. Ten wymóg ma zrekompensować pracę ponad umówiony wymiar, która nie jest pracą nadliczbową.
Oznacza to, że pracownik zatrudniony np. na pół etatu, pracujący po 4 godziny dziennie, powinien mieć ustalony w swojej umowie pewien limit godzin ponad część wymiaru, ale mieszczący się w zakresie pełnego etatu, po przekroczeniu którego pracodawca będzie obowiązany wypłacić dodatkowe wynagrodzenie jak za nadgodziny. Limit ten można określić w różny sposób np. dobowo, tygodniowo, miesięcznie lub też w odniesieniu do okresu rozliczeniowego. Limit ten nie może jednak być wyższy niż 7 godzin na dobę i przeciętnie 39 godzin w tygodniu.
Przykładowo, u pracownika zatrudnionego na 1/2 etatu pracującego od 8.00 do 12.00 praca ponadwymiarowa wystąpi pomiędzy 12.00 a 16.00. , a nadliczbowa – po 16.00.
Podstawa prawna: art. 151 § 5 z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jednolity: Dz.U. z 2018 r. poz. 917 z późn.zm.).