Przy jednej ze szkól na terenie naszej gminy działa internat dla uczniów szkoły. Ostatnio po modernizacji budynku internacie przebywać będą mogły dzieci do lat 16 z niepełnosprawnością intelektualną. Określone przez radę powiatu stawki za dodatki z tytułu uciążliwych i trudnych warunków pracy są różne. Czy w sytuacji nauczyciel będzie przysługiwać dodatek w wyższej wysokości?
Odpowiedź
Takiemu nauczycielowi będzie należał się dodatek za pracę w trudnych warunkach oraz dodatek za pracę w warunkach uciążliwych. Wypłacanie mu tylko jednego wyższego dodatku będzie naruszeniem Karty Nauczyciela.
Uzasadnienie
Nauczycielom pracującym w trudnych lub uciążliwych warunkach przysługuje z tego tytułu dodatek za warunki pracy. Wykaz stanowisk i prac , które uprawniają do otrzymania przedmiotowych dodatków określa rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z 31 stycznia 200 5 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy. I tak za pracę w trudnych warunkach uznaje się prowadzenie przez nauczycieli m.in.:
- zajęć wychowawczych, korekcyjno-terapeutycznych oraz badań psychologicznych i pedagogicznych nieletnich w zakładach poprawczych i schroniskach dla nieletnich;
- zajęć wychowawczych bezpośrednio z wychowankami lub na ich rzecz w specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych (w tym w internatach);
- zajęć wychowawczych bezpośrednio z wychowankami lub na ich rzecz w placówkach opiekuńczo-wychowawczych;
- zajęć wychowawczych bezpośrednio z wychowankami lub na ich rzecz w młodzieżowych ośrodkach wychowawczych i młodzieżowych ośrodkach socjoterapii.
Natomiast „warunki uciążliwe” to m.in. praca:
- z dziećmi i młodzieżą upośledzonymi w stopniu lekkim, wśród których znajduje się co najmniej jedno dziecko ze stanem chorobowym, wymienionym w § 2 ust. 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 1 lutego 2002 r. w sprawie kryteriów oceny niepełnosprawności u osób w wieku do 16 roku życia oraz w § 32 ust. 1 rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z 15 lipca 2003 r. w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności;
- z dziećmi i młodzieżą upośledzonymi w stopniu lekkim, wśród których znajduje się co najmniej jedno dziecko upośledzone umysłowo w stopniu umiarkowanym lub znacznym, pod warunkiem że zajęcia dydaktyczne z tym dzieckiem prowadzone są według odrębnego programu nauczania obowiązującego w danego typu szkole specjalnej, a zajęcia wychowawcze - według odrębnego programu wychowawczego opracowanego przez wychowawcę.
Nigdzie w przepisach Karty Nauczyciela nie ma regulacji, która wskazywałaby że nauczycielowi , który pracuje w warunkach trudnych i uciążliwych przysługuje tylko jeden dodatek i to w wyższej wysokości. Podobnie orzekła Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 3 czerwca 2011 r., sygn.akt I OSK 323/11, Z przepisów ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz.U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674 ze zm.) nie wynika by była dopuszczalna możliwość wypłacania nauczycielowi tylko jednego dodatku do wynagrodzenia, jeśli pracowałby on w warunkach zarówno trudnych jaki i uciążliwych, zaś ograniczenie uprawnienia tylko do jednego dodatku jest de facto pozbawieniem prawa do tego dodatku. Analizowana ustawa nie wprowadza także przepisu, który stwierdzałby, że wspomniane dodatki należą się nauczycielowi tylko wtedy, gdy swoje obowiązki zawodowe wykonuje w ramach obowiązującego wymiaru godzin pracy.
Podstawa prawna: art. 30, art.34 ustawy 26 stycznia 1982 r. Karty nauczyciela (tekst jednolity: Dz.U. 2018 r., poz. 967 ze zm.), § 8, § 9 rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z 31 stycznia 2005 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy (tekst jednolity: Dz.U. 2014 r., poz. 416 ze zm.)