Jeden z moich pracowników do końca maja korzystał z 2 tygodni urlopu tacierzyńskiego na nowonarodzone dziecko. W tym miesiącu złożył wniosek o urlop ojcowski na 2 tygodnie – półtoraroczne dziecko. Uważam, że nie ma do tego prawa, bo już te dwa tygodnie wykorzystał na urlopie tacierzyńskim. Czy mam rację?
ODPOWIEDŹ
Nie, urlop ojcowski i tacierzyński to nie to samo. Z każdego z nich pracownik może skorzystać oddzielnie w przysługującym wymiarze, jeśli spełnione są warunki prawne.
UZASADNIENIE
Urlop tacierzyński to potoczna nazwa dla części urlopu macierzyńskiego, z jakiego ojciec dziecka może skorzystać po rezygnacji z tego urlopu przez matkę dziecka i jej powrocie do pracy. Urlop ojcowski jest natomiast oficjalną nazwą uprawnienia przysługującego ojcu dziecka, niezależnie od urlopu macierzyńskiego.
Po wykorzystaniu po porodzie co najmniej 14 tygodni urlopu macierzyńskiego przez matkę dziecka ma ona prawo zrezygnować z jego dalszej części. Wtedy pozostałą udziela się pracownikowi – ojcu wychowującemu dziecko.
Matka, mająca zamiar zrezygnować z urlopu macierzyńskiego na rzecz ojca dziecka, ma obowiązek zgłosić ten fakt swojemu pracodawcy na co najmniej 7 dni przed powrotem do pracy.
Natomiast pracownik – ojciec dziecka, w celu skorzystania z pozostałej części urlopu niewykorzystanego przez matkę dziecka, musi złożyć wniosek w tej sprawie. Powinien w nim wskazać, że to on będzie opiekował się dzieckiem, załączyć akt urodzenia dziecka oraz oświadczenie zakładu pracy matki z informacją, w jakim zakresie wykorzystała urlop. Na tej podstawie pracodawca udzieli mu tzw. urlopu tacierzyńskiego w części niewykorzystanej przez matkę.
Ojciec przejmujący urlop macierzyński musi zgłosić to w swoim miejscu pracy najpóźniej 14 dni przed jego rozpoczęciem.
Trudno jest określić wymiar takiego urlopu, bo zależy od wymiaru urlopu macierzyńskiego, który wykorzystała matka dziecka. W sytuacji, gdy matka zrezygnuje z urlopu po 14 dniach (czyli urlopie, który musi wykorzystać) wtedy urlop tacierzyński wynosi:
- 6 tygodni w przypadku urodzenia się lub przyjęcia na wychowanie jednego dziecka,
- 17 tygodni w przypadku jednoczesnego urodzenia się lub przyjęcia dwojga dzieci,
- 19 tygodni w przypadku jednoczesnego urodzenia się lub przyjęcia trojga dzieci,
- 21 tygodni w przypadku jednoczesnego urodzenia się lub przyjęcia czworga dzieci,
- 23 tygodnie w przypadku jednoczesnego urodzenia się lub przyjęcia pięciorga i więcej dzieci.
Urlop tacierzyński nie może być dzielony na części. Nie może też być przerwy między rezygnacją matki z urlopu macierzyńskiego a jego rozpoczęciem.
Ważne
Urlop ojcowski może zostać udzielony pracownikowi maksymalnie do 2 tygodni, bez względu na liczbę dzieci.
Wykorzystanie tego urlopu jest możliwe jedynie do ukończenia przez dziecko 24 miesiąca życia albo do upływu 24 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie dziecka i nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7 roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, nie dłużej niż do ukończenia przez nie 10 roku życia.
Pracownik – ojciec dziecka ma prawo go zrealizować jednorazowo w całości lub w dwóch tygodniowych częściach. Nie ma też przeszkód, żeby wykorzystywał go w czasie, w którym matka przebywa na urlopie macierzyńskim.
Formalności związane z udzielaniem urlopu ojcowskiego to konieczność złożenia u pracodawcy pisemnego wniosku, w terminie nie krótszym niż 7 dni przed rozpoczęciem urlopu.
Podstawa prawna: art. 180 i 1823 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jednolity: Dz.U. z 2018 r. poz. 917 z późn.zm.); rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z 8 grudnia 2015 r. w sprawie wniosków dotyczących uprawnień pracowników związanych z rodzicielstwem oraz dokumentów dołączanych do takich wniosków (Dz.U. z 2015 r. poz. 2243).