Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

OŚWIATA I KULTURA

3 kwietnia 2019

NR 16 (Kwiecień 2019)

Czy powierzenie nowych obowiązków nauczycielowi jest zmianą umowy o pracę

0 1110

Jedna z naszych nauczycielek realizowała swoją pracę w wysokości 18 godzin pensum. Od marca br. chcemy jej powierzyć dodatkowo wychowawstwo w świetlicy szkolnej. Zwiększenie obowiązków spowoduje zwiększenie pensum. Czy w tej sytuacji należy zmienić umowę o pracę?

Odpowiedź

Gdy umowa o pracę zawiera wskazanie, że dana osoba jest zatrudniona jako nauczyciel przedmiotu, to powierzenie jej nowych obowiązków i zwiększenie pensum spowoduje zmianę umowy o pracę i  konieczność wyrażenia przez zainteresowaną osobę zgody na tę zmianę.

 

Uzasadnienie

W myśl art. 14 Karty Nauczyciela akt mianowania i umowa o pracę powinny w szczególności określić:

 

  1. stanowisko i miejsce pracy,

  2. termin rozpoczęcia pracy,

  3. wynagrodzenie lub zasady jego ustalania.

 

Sąd najwyższy wskazuje, że pojęcie „stanowisko pracy” z art. 18 ust. 1 Karty Nauczyciela, należy interpretować zgodnie z art. 42 tej ustawy. Przepis ten dotyczy tygodniowego wymiaru zajęć, który odnosi do poszczególnych stanowisk pracy.

W przepisie tym wyróżnia się stanowiska nauczycielskie w różnych typach (rodzajach) szkół, np. nauczyciele przedszkoli, szkół podstawowych, kolegiów nauczycielskich, praktycznej nauki zawodu, wychowawcy w świetlicach i internatach itp. Przeniesienie z jednej do drugiej z kategorii stanowisk wymienionych w tym przepisie jest przeniesieniem na inne stanowisko w rozumieniu art. 18 ust. 1 Karty Nauczyciela (wyrok SN z 16 lipca 2013 r., sygn. akt II PK 334/12).  Jak zatem wskazuje SN ze zmianą stanowiska mamy do czynienia, gdy zamiana obowiązków pociąga za sobą zwiększenia pensum.

Warto pamiętać, że oprócz zmiany umowy nauczycielowi, na mocy art. 42 ust. 5c należy ustalić nowy wymiar tygodniowy. 

I tak, nauczycielom realizującym w ramach stosunku pracy obowiązki określone dla stanowisk o różnym tygodniowym obowiązkowym wymiarze godzin zajęć tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć ustala się jako iloraz łącznej liczby realizowanych godzin i sumy części etatów realizowanych w ramach poszczególnych tygodniowych wymiarów godzin zajęć, przy czym wynik zaokrągla się do pełnych godzin w ten sposób, że czas zajęć do pół godziny pomija się, a powyżej pół godziny liczy się za pełną godzinę. Godziny wyliczone ponad ten wymiar stanowią godziny ponadwymiarowe.

 

Podstawa prawna: art. 14, art. 18, art. 42 ust.5c ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (tekst jednolity: Dz. U.z 2018 r. poz. 967 z późn.zm.).