Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ZATRUDNIANIE I ZWALNIANIE

2 sierpnia 2018

Osiągnięcie wieku emerytalnego nie może być powodem zwolnienia

0 789

Jeden z naszych pracowników w listopadzie osiągnie wiek emerytalny. Czy możemy zwolnić go 30 listopada jak powód podając nabycie praw do emerytury?

ODPOWIEDŹ

Wypowiedzenie umowy o pracę tylko ze względu na osiągnięcie przez pracownika wieku emerytalnego i nabycie prawa do emerytury jest niedopuszczalne, gdyż stanowi formę dyskryminacji.

UZASADNIENIE

Sąd Najwyższy w poszerzonym 7-osobowym składzie dwukrotnie uznał, że jest to złamanie zakazu dyskryminacji w zatrudnieniu. Oznacza to, że wykładnia ta ma moc zasady prawnej, do której wszyscy muszą się zastosować.

Sąd Najwyższy w uchwale z 19 listopada 2008 r. (sygn. akt I PZP 4/08, Biuletyn SN 2008/11/21) sformułował zarzut dyskryminacji ze względu na płeć. Sąd stwierdził, że pracownica jest dyskryminowana z uwagi na płeć, gdy otrzymuje wypowiedzenie umowy o pracę na czas nieokreślony wyłącznie z powodu nabycia przez nią prawa do emerytury na podstawie art. 40 w związku z art. 50 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

WAŻNE: Tylko pracownik może rozwiązać stosunek pracy, jeśli będzie chciał wcześniej zakończyć aktywność zawodową i przejść na emeryturę, do której nabył prawo.

Identyczne skutki, ale obejmujące też osoby osiągające wiek emerytalny (60 lat - kobieta, 65 lat - mężczyzna), wywołuje uchwała 7 sędziów SN z 21 stycznia 2009 r. (sygn. akt II PZP 13/08). Sąd Najwyższy uznał w niej, że nie wolno wypowiadać umów o pracę - zarówno kobietom, jak i mężczyznom - tylko z tego powodu, że osiągnęli wiek emerytalny i uzyskali prawo do emerytury. Jest to bowiem dyskryminacja ze względu na płeć i na wiek. Zakaz takiej dyskryminacji wynika z art. 113 i art. 183a-183b ustawy z 26 czerwca 1976 r. - Kodeks pracy.

Interpretacja Sądu Najwyższego wzmacnia gwarancję zatrudnienia najstarszych wiekowo pracowników. Gwarancja ta wynika bowiem też wprost z przepisów. Biorąc pod uwagę art. 39 k.p., pracodawcy nie wolno wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi w wieku przedemerytalnym, czyli takiemu, który:

  • ma nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego,

  • będzie mógł wraz z osiągnięciem wieku emerytalnego przejść na emeryturę.

Pracodawca może rozwiązać umowę z pracownikiem tylko wtedy, gdy:

  • zatrudnia go na umowę terminową, której wypowiedzenia nie musi uzasadniać,

  • będzie miał inną niż wiek emerytalny, rzeczywistą i konkretną przyczynę, uzasadniającą wypowiedzenie umowy o pracę na czas nieokreślony,

  • będzie powód do rozwiązania umowy bez wypowiedzenia.

Anna Skoczek

Podstawa prawna: ustawa z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jednolity: Dz.U. z 2018 r. poz. 917 z późn.zm.); ustawa z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jednolity: Dz.U. z 2018 r. poz. 1270).