Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

W naszym urzędzie gminy w styczniu 2020 r. nastąpiła okresowa ocena pracowników. Jeden z pracowników referatu planowania i zagospodarowania przestrzennego otrzymał ocenę negatywną. Pracownik się z taką oceną nie zgadza i żąda jej zmiany, ponieważ w przeciwnym wypadku grozi złożeniem pozwu do sądu. Czy istnieje możliwość, że wójt i urząd gminy zostaną pozwani do sądu?

Odpowiedź 

W przypadku negatywnej oceny pracy wykonywanej przez pracownika samorządowego pracownik nie ma możliwości odwołanie się od tej decyzji do sądu pracy, ani sądu powszechnego.  Jedynym dopuszczalnym rozwiązaniem w tym zakresie jest odwołanie się niezadowolonego z oceny pracownika do kierownika jednostki, czyli w tym wypadku do wójta. 

Uzasadnienie 

Każdy pracownik samorządowy zatrudniony na stanowisku urzędniczym, w tym także kierowniczym stanowisku urzędniczym, podlega okresowej ocenie, Oceny tej dokonuje bezpośredni przełożony pracownika. Ocena efektów pracy pracownika powinna odbywać się  nie rzadziej niż raz na 2 lata i nie częściej niż raz na 6 miesięcy. Pracownikowi samorządowemu od dokonanej oceny przysługuje odwołanie do kierownika jednostki, w której pracownik jest zatrudniony, w terminie 7 dni od dnia doręczenia oceny. Natomiast samo odwołanie powinno być rozpatrzone w terminie 14 dni od dnia wniesienia. Zgodnie z art. 27 ust.7 ustawy o pracownikach samorządowych w przypadku uwzględnienia odwołania ocenę zmienia się albo dokonuje się oceny po raz drugi. Natomiast gdy ocena nie ulegnie zmianie, to wówczas pracownikowi nie przysługuje  odwołanie do sądu. 
Takie stanowisko prezentuje Sąd Najwyższy. W wyroku z 31 stycznia 2017 r. (sygn. akt I PK 49/16) czytamy: Przepisy ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 1202) nie zawierają podstawy materialnej roszczenia o uchylenie oceny okresowej pracownika samorządowego. Nie jest w tym przypadku dopuszczalne stosowanie analogii z ustawy o służbie cywilnej, w której wyraźnie przewidziano możliwość odwołania do sądu pracy w razie nieuwzględnienia sprzeciwu pracownika. Wynika z tego, że ustawodawca nie przewidział możliwości odwołania się od oceny okresowej pracownika samorządowego poza postępowaniem w sprawie odwołania od wypowiedzenia. 
Tak więc można przyjąć, że kwestionowanie negatywnej oceny okresowej przez pracownika samorządowego, dokonanej na podstawie art. 27 ustawy o pracownikach samorządowych, podlega kontroli sądu pracy rozpatrującego odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę. Jest to możliwe, nawet jeżeli pracownik ten nie odwołał się od oceny do kierownika jednostki w trybie art. 27 ust. 5 ustawy.

 

Podstawa prawna: art.27 ustawy z 21 listopada 2008 r. o  pracownikach samorządowych (tekst jednolity: Dz.U. z 2019r. poz. 1282 z późn.zm.).