Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

CZAS PRACY

1 czerwca 2018

Odpracowywanie wyjść prywatnych a godziny nadliczbowe

0 930

W ramach godzina pracy czasami pracownicy za moją zgodą wychodzą załatwić swoje prywatne sprawy. Potem czas pozostawania poza firmą odpracowują. Chcący skorzystać z takiego przywileju piszą wnioski, na podstawie który odpracowują potem czas wyjścia. Zazwyczaj wiąż się to z przekraczaniem normalnych godzin pracy. Czy to oznacza, że musze wypłacać tym pracownikom nadgodziny?

 

Sprawdź nasz inny artykuł: Działalność związkowa w godzinach pracy

ODPOWIEDŹ

Pisemny wniosek o zgodę na prywatne wyjście składany przez pracownika to dobre rozwiązanie. Pozwala na ustalenie stanu faktycznego w przypadku sporu pracodawca – pracownik w tej kwestii.

Pracodawca nie musi pracownikom odpracowującym prywatne wyjście wypłacać wynagrodzenia za nadgodziny.

UZASADNIENIE

Na wstępie należy zaznaczyć, że pracodawca nie musi udzielać pracownikom innych zwolnień od pracy niż przewidziane powszechnie obowiązującymi przepisami. A prywatne wyjścia nie są przepisami przewidziane.

Większość pracodawców wyrażą jednak zgodę na załatwianie przez pracowników spraw prywatnych w czasie pracy. Oczywiście pracownicy muszą te wyjścia odpracować, ponieważ w innym razie utracą wynagrodzenia za nieprzepracowane godziny.

Najczęściej odpracowanie ma miejsce po normalnych godzinach pracy. Czy w związku z tym, że pracownik zamiast przepisowych 8 pracował 9 godzin tę jedną należy traktować jako nadliczbową? Otóż nie, w ciągu dnia ta jedna godzina była przez pracownika wykorzystana na załatwienie swoich spraw. Jednak zgodnie z art. 151 § 2 1 k.p. czas odpracowania zwolnienia od pracy udzielonego pracownikowi na jego pisemny wniosek w celu załatwienia spraw osobistych nie stanowi pracy w godzinach nadliczbowych.

WAŻNE: Odpracowanie zwolnienia od pracy nie może jednak naruszać prawa pracownika do odpoczynku dobowego i tygodniowego.

Pisemny wniosek pracownika o udzielenie mu zwolnienia na wyjście prywatne pracodawca może dołączać do kart ewidencji pracy. Nie wymagają tego przepisy, ale w razie wystąpienia sporu będzie to dowód.

Pracodawcy mogą też zastąpić indywidualne wnioski pracowników tzw. zeszytem wyjść, do którego pracownicy chcący skorzystać z prywatnego wyjścia w godzinach pracy wpisują godzinę swojego wyjścia i powrotu.

Przełożony powinien potwierdzić zgodę na takie wyjście swoim podpisem. Poświadczają to podpisem. Zazwyczaj w zeszycie jest też rubryka na wpisanie terminu odpracowania wyjścia.

Popisany własnoręcznie wpis pracownika w zeszycie można traktować na równi z pisemnym wnioskiem pracownika, a podpis pracodawcy lub przełożonego pracownika jako jego zgodę na czasowe opuszczenie miejsca pracy. Tym samym zeszyt ma również wartość dowodową, obok prowadzonych przez pracodawcę kart czasu pracy poszczególnych pracowników.

Anna Skoczek

Podstawa prawna: art. 151 § 2 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (tekst jednolity: Dz.U. z 2018 r. poz. 917).