Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Pracownicy (w wieku wg daty urodzenia: 23 czerwca 1960 roku, 29 sierpnia 1966 roku, 28 grudnia 1961 roku, 8 lutego 1966 roku, 20 stycznia 1960 roku oraz w 1965 roku) zatrudnieni na umowę o pracę na czas określony od 2 października 2017 roku do 30 września 2018 roku podlegają ochronie przed wypowiedzeniem umowy o pracę. Czy należy z nimi przedłużyć umowę o pracę - do jakiego okresu? Czy można zakończyć z nimi umowę o pracę z dniem wygaśnięcia umowy?

ODPOWIEDŹ

Wygaśnięcie umowy zawartej na czas określony z pracownikiem, który jest objęty ochroną ze względu na wiek przedemerytalny, jest zgodne z prawem. Nie ma obowiązku przedłużania takiej umowy do czasu osiągnięcia przez pracownika wieku emerytalnego. Ochrona pracowników w wieku przedemerytalnym dotyczy jedynie zakazu wypowiadania takim pracownikom ich umów o pracę, a o wypowiedzeniu umów, w sytuacji opisanej w pytaniu, nie ma mowy.

UZASADNIENIE

Przepisy z zakresu prawa pracy, gwarantują pracownikom w wieku przedemerytalnym ochronę przed zwolnieniem z pracy. Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku (art. 39 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy; dalej: k.p.). Wskazanego przepisu nie stosuje się w razie uzyskania przez pracownika prawa do renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy (art. 40 k.p.).

Co istotne, ochrona z przed zwolnieniem pracowników w wieku przedemerytalnym, dotyczy tylko wypowiedzenia, a nie rozwiązania umowy o pracę. Oznacza to zakaz złożenia oświadczenia woli przez pracodawcę o wypowiedzeniu umowy pracownikowi w okresie, w którym jest on objęty ochroną z art. 39 k.p.

Skuteczne będzie natomiast wypowiedzenie złożone zgodnie z prawem przed rozpoczęciem 4-letniego okresu ochronnego, nawet jeżeli rozwiązanie umowy o pracę nastąpiłoby już w okresie ochronnym. Zakaz wypowiedzenia obejmuje wszystkie rodzaje umów, które mogą być wypowiadane, tj. umowy na czas nieokreślony, na czas określony i na okres próbny.

Zdaniem Sądu Najwyższego, zakaz wypowiedzenia umowy o pracę pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, dotyczy zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony, nawet, gdy zawarto ją na okres, który upływa przed osiągnięciem przez pracownika wieku emerytalnego (wyrok z 18 grudnia 2014 r., sygn. akt II PK 50/14, OSNP 2016/7/86).

Aby prawidłowo stosować przepisy dotyczące ochrony przed zwolnieniem pracowników w wieku przedemerytalnym należy rozróżnić wypowiedzenie umowy o pracę od jej samoistnego zakończenia. Cechą charakterystyczną wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony jest rozwiązanie jej przed upływem okresu, na jaki została zawarta – czyli wcześniejsze zwolnienie pracownika. Złożenie takiego wypowiedzenia pracownikowi, który jest objęty ochroną ze względu na wiek przedemerytalny, jest niedopuszczalne.

Inaczej sytuacja wygląda w przypadku pracowników zatrudnionych na odstawie umowy na czas określony, których umowa zakończy się zanim pracownicy ci osiągną wiek emerytalny. W takim przypadku, umowa ulega zakończeniu (rozwiązaniu) z upływem okresu, na jaki została zawarta. Nie mamy zatem do czynienia z jej wypowiedzeniem, a tym samym, może ona skutecznie się zakończyć. Przepisy nie przewidują również obowiązku przedłużania takich umów terminowych do czasu osiągnięcia przez pracownika wieku emerytalnego, co oznacza, że pracodawca nie musi tego robić.

dr Magdalena Kasprzak

Radca prawny

Podstawa prawna:art. 39, 40 ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (tekst jednolity: Dz.U. z 2018 r. poz. 108).