Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Nowy naczelnik wydziału finansowego odmawia złożenia oświadczenia majątkowego. Czy w takiej sytuacji prezydent miasta może zastosować jakieś kary, skoro ustawa o pracownikach samorządowych nie przewidują żadnych kar w tym zakresie?

Odpowiedź 

Oczywiście, kierownik (w tym wypadku prezydent miasta)  urzędu miasta, w którym zatrudnieni są pracownicy samorządowi może wydać zarządzenie w jaki sposób działa podległy mu urząd miasta (gminy).  Wynika to z treści art. 33 ustawy o samorządzie gminnym, zgodnie z którym organizację i zasady funkcjonowania urzędu miasta określa regulamin organizacyjny, nadany przez prezydenta w drodze zarządzenia. To właśnie w regulaminie prezydent może określić stanowiska z wykonywaniem, których wiąże się konieczność złożenia oświadczenia majątkowego i konsekwencje za nie przestrzeganie. Karami takimi mogą być kara upomnienia, nagany, a nawet  dyscyplinarne zwolnienie z pracy. 

Uzasadnienie 

Zgodnie z art. 32 ustawy o pracownikach samorządowych na żądanie osoby upoważnionej do dokonywania czynności w sprawach z zakresu prawa pracy pracownik samorządowy zatrudniony na stanowisku urzędniczym, w tym na kierowniczym stanowisku urzędniczym, jest obowiązany złożyć oświadczenie o stanie majątkowym. Pracownik samorządowy składa oświadczenie o stanie majątkowym według wzoru oświadczenia majątkowego określonego na podstawie ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym  dla wójta, zastępcy wójta, sekretarza gminy, skarbnika gminy, kierownika jednostki organizacyjnej gminy, osoby zarządzającej i członka organu zarządzającego gminną osobą prawną oraz osoby wydającej decyzje administracyjne w imieniu wójta. 
Analizy danych zawartych w oświadczeniu dokonuje kierownik jednostki, w której pracownik samorządowy jest zatrudniony.
Co prawda w ustawie o pracownikach samorządowych nie ma wprost zawartych przepisów, które wskazywałyby co grozi pracownikowi samorządowemu, który nie złożył oświadczenia , jednak nie należy zapominać, że na mocy art. 43 przedmiotowej ustawy stosuje się odpowiednio Kodeks pracy. 
Właśnie w oparciu o art. 108 k.p. za naruszenie organizacji pracy pracodawca może wymierzyć kare upomnienia lub nagany. Jednak nie należy zapominać, że niezłożenie oświadczenia majątkowego przez naczelnika wydziału finansowego jest naruszeniem jego obowiązków, co w konsekwencji może skutkować nawet zwolnieniem dyscyplinarnym poprzez naruszenie przez takiego pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych. 


Podstawa prawna: art. 32, art. 43 ustawy z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (tekst jednolity: Dz.U. z 2019 r. poz. 1282), art. 33 ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jednolity:  Dz.U. z 2019 r, poz. 506 ze zm.); art. 52, art. 108  ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jednolity: Dz.U. z 2019 r, poz. 1040 z późn.zm.).