Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE

17 września 2017

Nieopłacone składki ZUS a korzystanie z państwowej opieki lekarskiej

0 965

W czasie wizyty w przychodni okazało się, że pracodawca nie opłaca za mnie składek ZUS. W związku z tym zostałem obciążony kosztami wizyty lekarskiej. Pracodawca nie informował mnie o tym fakcie. Co mam zrobić w tej sytuacji?

ODPOWIEDŹ

Nieopłacenie składek przez pracodawcę nie stanowi przeszkody do nieodpłatnego korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. W Pana przypadku należałoby udać się do pracodawcy w celu sprawdzenia, czy zgodnie z obowiązującymi przepisami, dokonał obowiązkowego zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego bądź weryfikacji danych na zgłoszeniu.

UZASADNIENIE

Do korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych mają prawo osoby objęte powszechnym obowiązkowym i dobrowolnym ubezpieczeniem zdrowotnym (art. 2 ust. 1 ustawy z 27 sierpnia 2004r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (dalej: ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej).

Pracodawca ma obowiązek zgłosić do ubezpieczenia społecznego pracowników w terminie 7 dni od daty powstania obowiązku ubezpieczenia, czyli od dnia nawiązania stosunku pracy i opłacić za pracowników składki za każdy miesiąc kalendarzowy do 15 dnia następnego miesiąca.

Udając się do przychodni w czasie trwania umowy o pracę przy weryfikacji Pana danych i stwierdzeniu przez zakład opieki, że nie widnieje Pan w systemie osób ubezpieczonych należało w pierwszej kolejności złożyć oświadczenie „O przysługującym świadczeniobiorcy prawie do świadczeń opieki zdrowotnej”. Jego wzór zawiera rozporządzenie Ministra Zdrowia z 10 marca 2015 r. w sprawie wzorów oświadczeń o przysługującym świadczeniobiorcy prawie do świadczeń opieki zdrowotnej.

Następnie, aby uniknąć obciążenia kosztami w terminie 7 dni trzeba przedstawić w placówce dowód ubezpieczenia uzyskany od pracodawcy. Dowodem takim jest każdy dokument, który potwierdza uprawnienia do świadczenia np. legitymacja ubezpieczeniowa z aktualnym potwierdzeniem zatrudnienia, zaświadczenie od pracodawcy, zgłoszenie do ubezpieczeń druk ZUS ZUA.

Jeśli okaże się, że pracodawca nie dokonał zgłoszenia Pana do ubezpieczenia i braku możliwości przedłożenia dowodu opłacenia zasadnym jest obciążenie Pana kosztami leczenia. W takim wypadku, za niedopełnienie prze płatnika obowiązku zgłoszenia, zwrotu poniesionych kosztów może domagać się od pracodawcy w ramach porozumienia (dobrowolnej zapłaty) lub na drodze sądowej.

Pracodawca, czyli płatnik składek na podstawie art. 98 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (dalej: ustawy o sus) za niezgłoszenie pracownika do ubezpieczeń społecznych, ubezpieczenia zdrowotnego jak również nie dopełnienia obowiązku przekazywania dokumentów związanych z ubezpieczeniami na wniosek Zakładu Ubezpieczeń Społecznych podlega karze grzywny do 5000 zł.

Pracodawca zgodnie z art. 41 ustawy o sus ma obowiązek przekazać ubezpieczonemu w podziale na poszczególne miesiące w terminie do 28 lutego roku następnego informacje zawarte w raportach. Takie informacje, na Pana żądanie, płatnik składek ma obowiązek przekazywać nie częściej niż raz na miesiąc za poprzedni miesiąc. Jest to formularz ZUS ZUA (zgłoszenie ubezpieczonego do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego).

Mając powyższe na uwadze, aby nie zaistniała ponownie sytuacja z obciążeniem Pana kosztami leczenia należałoby domagać się od pracodawcy dokumentu potwierdzającego podleganiu ubezpieczeniu.

Dorota Winicjusz

Podstawa prawna: art. 2 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (tekst jednolity: Dz.U. z 2017 r. poz. 1793); art. 41 art. 46, art. 98, ustawa z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jednolity: Dz. U. Z 2016 r. poz. 963 z późn.zm.); rozporządzenie Ministra Zdrowia z 10 marca 2015 r. w sprawie wzorów oświadczeń o przysługującym świadczeniobiorcy prawie do świadczeń opieki zdrowotnej (Dz.U. z 2015 r. poz. 438).