Pracodawca jest na tyle mały, że ustalanie u niego planów urlopowych nie ma większego sensu. Czy w tej sytuacji może on - powołując się na swoje niewielkie rozmiary - odstąpić od procedury przygotowywania i ogłaszania planów urlopowych?
ODPOWIEDŹ
Pracodawca może odstąpić w pewnych sytuacjach od tworzenia planów urlopowych, ale do przyczyn, które uzasadniają takie działanie nie należą rozmiary pracodawcy.
UZASADNIENIE
Zgodnie z art. 163 k.p., urlopy wypoczynkowe powinny być udzielane zgodnie z planem tych urlopów. Plan taki sporządza samodzielnie pracodawca, ale przy jego ustalaniu powinien on wziąć pod uwagę wnioski pracowników a także konieczność zapewnienia normalnego toku pracy w zakładzie.
Plan urlopu powinien obejmować jego pełny wymiar- pomniejszony jednak o 4 dni „na żądanie”, udzielane w trybie art. 1672 k.p. Pracodawca nie jest związany wnioskami zatrudnionych przez siebie osób. Od reguły tej są jednak wyjątki. Pracodawca musi np. uwzględnić wniosek o urlop jeśli złoży go pracownica, która urodziła lub ma urodzić dziecko i chciałaby skorzystać z urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po urlopie macierzyńskim. Ta sama zasada dotyczy też pracownika-ojca wychowującego dziecko, korzystającego z urlopu macierzyńskiego lub ojcowskiego oraz pracowników korzystających z urlopów na warunkach urlopu macierzyńskiego i/lub rodzicielskiego.
Warto też wspomnieć, że młodocianemu uczęszczającemu do szkoły należy udzielić urlopu wypoczynkowego w okresie ferii szkolnych (art. 205 § 3 k.p.).
O możliwości odstąpienia od tworzeni planów urlopów stanowi art. 163 § 11k k.p. Zgodnie z tym przepisem pracodawca może nie ustalić planu urlopów, jeżeli zakładowa organizacja związkowa wyraziła na to zgodę. Jeśli u pracodawcy nie działa organizacja związkowa to wciąż zachowuje on do tego prawo. W takim przypadku termin udzielenia urlopu pracodawca ustala w porozumieniu z poszczególnymi pracownikami, uwzględniając przy okazji ich sugestie oraz potrzebę niezakłóconej pracy zakładu. Jak widać fakt, że mamy do czynienia z małym pracodawcą nie jest wystarczającą podstawą do rezygnacji z tworzenia planu urlopów wypoczynkowych. Nie oznacza to jednak, że w oparciu o inne procedury pracodawcę nie może odstąpić od przygotowania planu urlopów wypoczynkowych.
Adam Sosnowski
Prawnik
Podstawa prawna: art. 163 § 11, art. 205 § 3 ustawy z 26 czerwca 1974 r.- Kodeks pracy (tekst jednolity: Dz.U. z 2018 r. poz. 917 z późn.zm).