Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Część moich pracownicy większość dnia pracują wykonując powierzone im zadania ma dworze. Czy mam obowiązek zapewnić im napoje w związku z wysoką temperaturą panującą na zewnątrz? A co z pracownikami pracującymi w biurze?

ODPOWIEDŹ

Obowiązkiem pracodawcy jest w tym przypadku zapewnienie pracownikom napoi.

UZASADNIENIE

Pracownikom pracującym na powietrzu, pracodawca musi dostarczyć napoje chłodzące, gdy temperatura powietrza przekracza 25 st. C. Ich rodzaj zależy od jego decyzji - może to być zatem woda mineralna, soki czy inne napoje.

Często pracodawcy decydują się na zapewnienie pracownikom napojów chłodzących instalując dystrybutor z wodą. W przepisach brak jest regulacji określających dokładnie ilość napojów chłodzących, którą pracodawca powinien zapewnić pracownikom. Określają jednak, że ta ilość powinna zaspokajać potrzeby pracowników.

W lecie wysokie temperatury panują również w pomieszczeniach. Pracodawcy muszą więc pamiętać o obowiązku zapewnienia również tym pracownikom odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach pracy oraz chłodnych napojów. Przepisy bhp określają, że w pomieszczeniach, w których jest wykonywana praca, pracodawca powinien zapewnić temperaturę odpowiednią do rodzaju wykonywanej pracy, tj. metod pracy oraz wysiłku fizycznego włożonego do jej wykonania. W przepisach nie ma jednak określonej maksymalnej temperatury, która powinna być zapewniona w pomieszczeniach pracy.

W związku z tym specjaliści bhp uznają, że w pomieszczeniach biurowych temperatura nie powinna przekraczać 30 st. C, przy ciężkiej pracy fizycznej w hali 28 st. C, a w warunkach szczególnych 26 st. C. Maksymalna wysokość temperatury w pomieszczeniach pracy została natomiast określona w przepisach dla pracowników młodocianych (załącznik nr 1 do rozporządzenia w sprawie wykazu prac wzbronionych młodocianym i warunków ich zatrudniania przy niektórych z tych prac). Pracownicy młodociani nie mogą pracować w pomieszczeniach, w których temperatura przekracza 30 st. C.

Sposobem na obniżenie temperatury w pomieszczeniach pracy, jest bez wątpienia instalacja klimatyzacji lub systemu wentylacyjnego. Są to jednak kosztowne rozwiązania. Pracodawcy, którzy nie mogą dokonać takich inwestycji mogą kupić np. klimatyzatory przenośne lub wiatraki.

Pracodawca ma obowiązek zapewnienia pracownikom nieodpłatnie napojów chłodzących, jeżeli temperatura w pomieszczeniach, w których wykonują pracę, przekracza 28 st. C.

Pracodawca ma obowiązek zapewnienia każdemu pracownikowi, bez względu na warunki pracy, wodę zdatną do picia lub inne napoje. Spełnienie tego obowiązku może polegać np. na zapewnieniu bieżącej wody i urządzeń służących do przygotowania herbaty czy kawy. W przypadku wystąpienia wysokich temperatur zapewnienie pracownikom w taki sposób wody zdatnej do picia nie spełni obowiązku dostarczenia napojów chłodzących.

Anna Skoczek

Podstawa prawna: § 3 ust. 1 i § 4 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z 28 maja 1996 r. w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów (Dz.U. z 1996 r. Nr 60, poz. 279); art. 232 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jednolity: Dz.U. z 2018 r. poz. 917 z późn.zm.); załącznik nr 1 do rozporządzenia Rady Ministrów z 24 sierpnia 2004 r. w sprawie wykazu prac wzbronionych młodocianym i warunków ich zatrudniania przy niektórych z tych prac (tekst jednolity: Dz.U. z 2016 r. poz. 1509).