Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Jesteśmy dużym zakładem produkcyjnym, w którym istniej kilka hal, a nich linie produkcyjne. W przez ostatnie pół roku kierownictwo zauważyło dużo zwrotów produktów od klientów, które były pakowane i wykonywane w tej hali. Obecnie zastanawiamy się nad założeniem nowych kamer bez powiadomienia pracowników. Czy w świetle RODO jest to możliwe?

ODPOWIEDŹ

Po ostatniej nowelizacji Kodeksu pracy możliwy jest monitoring w celu kontroli jakości produkowanych towarów, ale nie można tego dokonać bez uprzedniego poinformowania pracowników pracujących w danej hali. Proszę pamiętać, że wystarczy sama informacja o planowanym monitoringu. Natomiast nie potrzebna jest zgoda pracowników na te działania.

UZASADNIENIE

W myśl art. 222 k.p. jeżeli jest to niezbędne do zapewnienia bezpieczeństwa pracowników lub ochrony mienia lub kontroli produkcji lub zachowania w tajemnicy informacji, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę, pracodawca może wprowadzić szczególny nadzór nad terenem zakładu pracy lub terenem wokół zakładu pracy w postaci środków technicznych umożliwiających rejestrację obrazu (monitoring).

Monitoring nie może jednak obejmować pomieszczeń sanitarnych, szatni, stołówek oraz palarni lub pomieszczeń udostępnianych zakładowej organizacji związkowej, chyba że stosowanie monitoringu w tych pomieszczeniach jest niezbędne do realizacji celu, o którym mowa wyżej i nie naruszy to godności oraz innych dóbr osobistych pracownika, a także zasady wolności i niezależności związków zawodowych, w szczególności poprzez zastosowanie technik uniemożliwiających rozpoznanie przebywających w tych pomieszczeniach osób.

WAŻNE: Pracodawca musi poinformować pracowników o wprowadzeniu monitoringu, w sposób przyjęty u danego pracodawcy, nie później niż 2 tygodnie przed jego uruchomieniem.

Zatem informacja ta może znaleźć się w układzie zbiorowym pracy lub w regulaminie pracy albo w obwieszczeniu, jeżeli pracodawca nie jest objęty układem zbiorowym pracy lub nie jest obowiązany do ustalenia regulaminu pracy. Proszę pamiętać, że nagrania obrazu z monitoringu można przetwarzać wyłącznie do celów, dla których zostały zebrane, i przechowuje przez okres nieprzekraczający 3 miesięcy od dnia nagrania.

Termin przechowywania nagrań może ulec wydłużeniu gdy te nagrania stanowią dowód w postępowaniu prowadzonym na podstawie prawa lub pracodawca powziął wiadomość, iż mogą one stanowić dowód w postępowaniu. W takiej sytuacji pracodawca musi je przechowywać do czasu prawomocnego zakończenia postępowania.

Radosław Stępień

Adwokat, radca prawny

Podstawa prawna: art. 222 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jednolity: Dz.U. z 2018 r. poz. 917 z późn.zm.).