Z pracownikiem została rozwiązana umowa o pracę w związku z przejściem na emeryturę. Po kilku dniach został ponownie zatrudniony w tej samej firmie na czas określony (zastępstwo innego pracownika). Proszę o udzielenie odpowiedzi czy ta osoba po rozwiązaniu drugiej umowy będzie emerytem zakładu w kontekście działalności socjalnej?
Odpowiedź
Tak, w ostatnim zakładzie pracy emeryt ma prawo do korzystania z opieki socjalnej.
Uzasadnienie
Osobami uprawnionymi do korzystania z Funduszu są pracownicy, i ich rodziny, emeryci i renciści będący byłymi pracownikami i ich rodziny oraz inne osoby, którym pracodawca przyznał, w regulaminie Funduszu, prawo korzystania ze świadczeń socjalnych z niego finansowanych.
Ustawa o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych nie określa zasad ustalania statusu emeryta i rencisty na potrzeby socjalne. W związku z tym, warto przywołać orzecznictwo sądowe w tym zakresie. W uzasadnieniu do uchwały z 15 listopada 1991 r. (sygn. akt I PZP 56/91 (OSNC 1992/4/63), Sąd Najwyższy podniósł, iż omawiane przepisy kwalifikacji do kategorii osób uprawnionych do korzystania z funduszu nie wiążą bezpośrednio i wprost z faktem przejścia na emeryturę, a jedynie z takimi okolicznościami (warunkami), jak bycie emerytem i bycie pracownikiem zakładu. Jeżeli więc dana osoba była zatrudniona w określonym zakładzie i po zaprzestaniu pracy ma status emeryta, to należałoby ocenić, iż należy do kręgu osób uprawnionych u pracodawcy.
Zwrot emeryt - były pracownik zakładu należy łączyć tylko z tym zakładem pracy, z którym stosunek pracy ustał bezpośrednio przed powstaniem stanu kwalifikowanego jako posiadanie lub powrót przez daną osobę do statusu emeryta. Zdaniem SN, zakładem pracy sprawującym opiekę socjalną nad emerytem, jest zawsze ten zakład, w którym emeryt był ostatni raz zatrudniony i to niezależnie od tego, czy przeszedł on z niego na emeryturę, czy też było to przejście ponowne.
Podstawa prawna: art. 2 ust. 5 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (tekst jednolity: Dz.U. z 2019 r. poz. 1352 z późn.zm.).