Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

OŚWIATA I KULTURA

2 września 2018

Karta Nauczyciela - zmiany od 1 września 2018 roku

0 955

Od 1 września 2018 roku wchodzą w życie kolejne zmiany w Karcie Nauczyciela. Dotyczą one m.in. oceny pracy nauczyciela; nawiązania, zmiany i rozwiązanie stosunku pracy czy pensum.

Już w art. 1 Karty Nauczyciela (dalej: Karta) znalazły się pierwsze zmiany. Zgodnie z pkt 2c tego artykułu przepisami Karty zostali objęci nauczyciele innych form wychowania przedszkolnego prowadzonych przez osoby fizyczne lub osoby prawne niebędące jednostkami samorządu terytorialnego.

Obowiązkiem nauczyciela stało się doskonalenie zawodowe zgodne z potrzebami szkoły (art. 6 Karty).

W zakresie oceny pracy nauczyciela, dyrektora wprowadzono następujące zmiany:

  • rozszerzono skalę ocen: wyróżniająca, bardzo dobra, dobra, negatywna;

  • wprowadzono obowiązkowe terminy dokonywania oceny: po zakończeniu stażu na stopień nauczyciela kontraktowego, nauczyciela mianowanego i nauczyciela dyplomowanego oraz po zakończeniu dodatkowego stażu; co 3 lata pracy w szkole od dnia uzyskania stopnia nauczyciela kontraktowego, nauczyciela mianowanego i nauczyciela dyplomowanego (art. 6a Karty)

  • Szczegółowe kryteria oceny pracy nauczycieli i dyrektorów zostay określone w rozporządzeniu.

Dyrektor (po zasięgnięciu opinii rady pedagogicznej oraz związków zawodowych) ustala regulamin określający wskaźniki oceny pracy nauczycieli, odnoszące się do poziomu spełniania poszczególnych kryteriów oceny pracy nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego oraz uwzględniające specyfikę pracy w danej szkole. Przy dokonywaniu oceny pracy nauczyciela dyrektor zasięga opinii rady rodziców, opiekuna stażu, może zasięgnąć opinii samorządu uczniowskiego.

Organ sprawujący nadzór pedagogiczny po zasięgnięciu opinii organizacji związkowych w porozumieniu z organami prowadzącymi szkoły ustala regulamin określający wskaźniki oceny pracy dyrektorów przedszkoli, szkół, placówek, placówek doskonalenia nauczycieli (w przypadku placówek doskonalenia nauczycieli - kurator oświaty), nauczycieli, którym czasowo powierzono pełnienie obowiązków dyrektora szkoły oraz nauczycieli pełniących w zastępstwie obowiązki dyrektora szkoły przez okres co najmniej 6 miesięcy, odnoszące się do poziomu spełniania poszczególnych kryteriów oceny pracy.

Oceny pracy nauczyciela kontraktowego i nauczyciela mianowanego dokonuje się po raz pierwszy na nowych zasadach do 31 sierpnia 2021 r., a jeżeli nauczyciel w tym okresie rozpocznie staż na kolejny stopień awansu zawodowego – po zakończeniu tego stażu.

Oceny pracy nauczyciela dyplomowanego, który 1 września 2018 r. legitymuje się co najmniej trzyletnim okresem pracy w szkole od dnia uzyskania stopnia nauczyciela dyplomowanego, dokonuje się po raz pierwszy na nowych zasadach do 30 czerwca 2020 r. (art. 123 ustawy o finansowaniu zadań oświatowych).

Ocena dorobku zawodowego została zastąpiona oceną pracy dokonywaną w terminie 21 dni od dnia złożenia sprawozdania wg skali ocen: wyróżniająca, bardzo dobra, dobra, negatywna.

Zmiany dotyczące tego zagadnienia znalazły się w znowelizowanym art. 9b-9g Karty. I tak:

  • wydłużono okresy pracy w szkole niezbędne do rozpoczęcia stażu na kolejny stopień awansu zawodowego: z 2 do 3 lat pracy przed rozpoczęciem stażu na stopień nauczyciela mianowanego, z 1 roku do 4 lat pracy przed rozpoczęciem stażu na stopień nauczyciela dyplomowanego (art. 9d ust. 4 Karty);

  • wprowadzono możliwość skracania ścieżki awansu zawodowego w przypadku otrzymania oceny wyróżniającej – nauczyciel kontraktowy 3 i nauczyciel mianowany, legitymujący się wyróżniającą oceną pracy, może rozpocząć staż na kolejny stopień awansu zawodowego po przepracowaniu w szkole co najmniej 2 lat od dnia nadania poprzedniego stopnia awansu (art. 9d ust. 4a Karty);

  • dla nauczyciela stażysty wprowadzono egzamin przed komisją egzaminacyjną na stopień nauczyciela kontraktowego zamiast rozmowy przeprowadzanej przez komisję kwalifikacyjną (art. 9b ust. 1 pkt 1 Karty).

zmieniono skład komisji egzaminacyjnej dla nauczyciela ubiegającego się o stopień nauczyciela kontraktowego - w skład komisji będą wchodzić: dyrektor lub wicedyrektor jako przewodniczący komisji, przedstawiciel organu sprawującego nadzór pedagogiczny, przedstawiciel organu prowadzącego przedszkole, szkołę, placówkę, ekspert z listy ekspertów prowadzonej przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania, opiekun stażu (art. 9g ust. 1 Karty).

Kolejne zmiany dotyczą nawiązania, zmiany i rozwiązanie stosunku pracy

Od 1 września umowę z nauczycielem rozpoczynającym pracę w szkole nawiązuje się na dwa lata szkolne w celu odbycia stażu na stopień nauczyciela kontraktowego.

Od tego dnia zniesiono również wymóg przedstawienia informacji z Krajowego Rejestru Karnego w przypadku nawiązania kolejnego stosunku pracy w tej samej szkole w ciągu 3 miesięcy od dnia ustania poprzedniego stosunku pracy. Kolejną zmianą jest dodanie art. 10a regulującego zasady zatrudniania nauczycieli w przedszkolach, szkołach, placówkach niepublicznych oraz publicznych prowadzonych przez osoby fizyczne i prawne inne niż jednostki samorządu terytorialnego. Otóż nauczyciele ci będą mogli być zatrudniani wyłącznie na podstawie umowy o pracę, zgodnie z Kodeksem pracy.

Znowelizowana Karta Nauczyciela wprowadziła następujące zmiany w czasie pracy nauczyciela:

  • nauczyciele posiadający kwalifikacje z zakresu pedagogiki specjalnej zatrudniani dodatkowo w celu współorganizowania kształcenia integracyjnego oraz współorganizowania kształcenia uczniów niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie oraz zagrożonych niedostosowaniem społecznym będą pracować w tygodniu 20 godzin (art. 42 ust. 3 pkt 12 Karty);

  • w nowododanym ust. 5c w art. 42 Karty uregulowano tygodniowy wymiar zajęć nauczycieli realizujących w ramach stosunku pracy obowiązki określone dla stanowisk o różnym tygodniowym obowiązkowym wymiarze godzin zajęć;

  • dyrektorowi i wicedyrektorowi szkoły oraz innym nauczycielom zajmującym inne stanowiska kierownicze, korzystającym z obniżonego tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć, nie przydziela się godzin ponadwymiarowych, chyba że jest to konieczne dla zapewnienia realizacji ramowego planu nauczania w jednym oddziale, a za zgodą organu prowadzącego szkołę także gdy jest to konieczne dla zapewnienia realizacji ramowego planu nauczania w więcej niż jednym oddziale (art. 42 ust. 6a Karty);

  • tygodniowy wymiar godzin pedagogów, psychologów, logopedów, terapeutów pedagogicznych, doradców zawodowych, z wyjątkiem nauczycieli zatrudnionych w poradniach psychologiczno-pedagogicznych, nie może przekraczać wprowadzono regulacje dotyczące obniżenia wymiaru pensum nauczyciela niepełnosprawnego korzystającego z obniżonego wymiaru czasu pracy w związku z odrębnymi przepisami (art. 42a ust. 1a Karty).

Opr. red.

Podstawa prawna: ustawa z 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (tekst jednolity: Dz.U. z 2018 r. poz. 967).