Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE , ŚWIADCZENIA SOCJALNE

1 marca 2018

Jaki wiek pracownika zwalnia z opłacania składek na FP i FGśP

0 949

Dnia 1 października 2017 r. zatrudniliśmy emeryta (pełna emerytura), ur. 1967 roku (50 lat). Czy w takim przypadku mamy obowiązek naliczenia składek na FP i FGśP ze względu na nieosiągnięty wiek (60 lat dla mężczyzn)?

ODPOWIEDŹ

Tak, o ile w przeliczeniu na miesiąc podstawa wymiaru składki emerytalnej i rentowej wynosi u niego co najmniej minimalne wynagrodzenie za pracę, a dla potrzeb ustalenia składki na FGśP - jeśli zatrudnienie ma związek z prowadzoną działalnością gospodarczą. Posiadanie statusu pracownika - emeryta nie zwalnia z opłacania tych składek, jeśli zatrudniony jednocześnie nie osiągnął wymaganego wieku.

UZASADNIENIE

Obowiązkowe składki naFP opłacają pracodawcy oraz inne jednostki organizacyjne m.in. za pracowników, zleceniobiorców, podlegających obowiązkowi ubezpieczeń emerytalnego i rentowych, których podstawa wymiaru tych składek, w przeliczeniu na okres miesiąca, wynosi co najmniej minimalne wynagrodzenie za pracę.

Składek na FP nie opłaca się m.in. za osoby:

  • które osiągnęły wiek wynoszący co najmniej 55 lat dla kobiet i co najmniej 60 lat dla mężczyzn,

  • które ukończyły 50. rok życia i w okresie 30 dni przed zatrudnieniem pozostawały w ewidencji bezrobotnych powiatowego urzędu pracy (zwolnienie obowiązuje przez 12 miesięcy).

Składki na FGśP są opłacane za „pracowników” w rozumieniu ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy.

Za pracownika uważa się tu osobę fizyczną, która zgodnie z przepisami polskiego prawa: pozostaje w stosunku pracy, jest zatrudniona na podstawie umowy o pracę nakładczą, wykonuje pracę na podstawie umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia - jeżeli z tego tytułu podlega obowiązkowi ubezpieczeń emerytalnego i rentowych.

Składki na powyższy fundusz opłacają wyłącznie ci płatnicy składek, którzy są pracodawcami w rozumieniu przepisów powołanej ustawy, a więc są to m.in. przedsiębiorcy, prowadzący działalność gospodarczą wyłącznie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jeśli jednocześnie zatrudniają, zgodnie z przepisami polskiego prawa, co najmniej jedną osobę fizyczną w związku z prowadzoną na terytorium Polski działalnością gospodarczą.

Wyłączenie z obowiązku opłacania składek na FGśP dotyczy m.in. osób, które osiągnęły wiek wynoszący co najmniej 55 lat dla kobiet i co najmniej 60 lat dla mężczyzn. Zwolnienie obejmuje także pracowników, którzy ukończyli 50. rok życia i w okresie 30 dni przed zatrudnieniem byli zarejestrowani jako bezrobotni (jak przy FP).

Izabela Nowacka

Specjalistka w zakresie prawa pracy i ubezpieczeń społecznych

Podstawa prawna:art. 104, art. 104b ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (tekst jednolity: Dz.U. z 2017 r. poz. 1065 z późn.zm.); art. 9, art. 9b ustawy z 13 lipca 2006 r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy (tekst jednolity: Dz.U. z 2016 r. poz. 1256 z późn.zm.).