Pracownica urodziła dziecko. Ma z tego tytułu prawo do urlopu okolicznościowego. Jak mamy go prawidłowo udzielić?
ODPOWIEDŹ
W praktyce prawidłowe udzielenie urlopu okolicznościowego matce z powodu urodzenia jej dzieci może okazać się niemożliwe.
UZASADNIENIE
Na podstawie § 15 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy pracodawca jest zobowiązany zwolnić od pracy pracownika na czas obejmujący 2 dni w przypadku urodzenia się jego dziecka. Uprawnienie to służy każdemu pracownikowi- zarówno ojcu jak i matce.
O ile z jego wykorzystaniem przez mężczyznę nie ma kłopotu, o tyle w przypadku kobiety sprawa bardzo się komplikuje. Z chwilą porodu nabywa ona bowiem prawo do urlopu macierzyńskiego a to wyklucza korzystanie z urlopu okolicznościowego.
Obydwa te uprawnienia w zasadzie nie mogą się bowiem pokrywać- trudno bowiem zwolnić z pracy kogoś kto już z takiego zwolnienia korzysta. Teoretycznie pracodawca mógłby udzielić urlopu okolicznościowego już po zakończeniu urlopu macierzyńskiego w praktyce jednak jest to wątpliwe, bo urlop okolicznościowy powinien być udzielone w związku z zaistnieniem zdarzenia, z uwagi na które jest on udzielany.
Zakłada się, że powinna istnieć więź czasowa między faktem dającym prawo do urlopu okolicznościowego a jego udzieleniem. Stąd też płynie wniosek, że zwolnienie to powinno być udzielone w bezpośrednim związku czasowym lub przyczynowym z narodzinami dziecka.
WAŻNE: Nie można udzielić kobiecie urlopu okolicznościowego związanego z urodzeniem jej dziecka po wykorzystaniu przez nią urlopu macierzyńskiego.
Jak wi...
Aby uzyskać dostęp do całości, kup prenumeratę