Czy wynagrodzenie członka Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych będącego jednocześnie pracownikiem urzędu stanowi przychód ze stosunku pracy ? Czy podlega oskładkowaniu? Jak taki przychód rozliczyć?
Odpowiedź
Nie, jest to przychód ze stosunku pracy i nie podlega objęciu ubezpieczeniami.
Uzasadnienie
Aktywność w wymienionej komisji należy odróżnić od zatrudnienia na podstawie stosunku pracy. W świetle podatku dochodowego, za przychody z działalności wykonywanej osobiście uważa się m.in. przychody osób, którym organ władzy lub administracji państwowej albo samorządowej, sąd lub prokurator, na podstawie właściwych przepisów, zlecił wykonanie określonych czynności, a zwłaszcza przychody biegłych w postępowaniu sądowym, dochodzeniowym i administracyjnym oraz płatników (…) i inkasentów należności publicznoprawnych, a także przychody z tytułu udziału w komisjach powoływanych przez organy władzy lub administracji państwowej albo samorządowej (z wyjątkiem przychodów z kontraktów menedżerskich, umów o zarządzanie przedsiębiorstwami).
Zatem, przychody otrzymywane przez członków Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, powołanej przez np. Wójta gminy, należy zakwalifikować do przychodów z działalności wykonywanej osobiście z tytułu udziału w komisjach powoływanych przez organy władzy lub administracji państwowej albo samorządowej, o których mowa w powyższym przepisie, tj. art. 13 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Sposób opodatkowania przychodów z tego źródła wynika z art. 41 ustawy podatkowej. Osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują świadczeń z tytułu, m.in. udziału w pracach GKRPA, osobom mającym miejsce zamieszkania w Polsce, są obowiązane jako płatnicy pobierać zaliczki na podatek dochodowy, stosując do dokonywanego świadczenia, pomniejszonego o miesięczne koszty uzyskania przychodów oraz o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenia społeczne, najniższą tj. 17-proc. stawkę podatkową. Koszty uzyskania przychodów wynoszą w tym przypadku 20% uzyskanego przychodu.
Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych nie wymieniają udziału w opisanej komisji jako tytułu do ubezpieczeń. Stosunek członka GKRPA nie jest ani stosunkiem wynikającym z umowy zlecenia ani z umowy o pracę. Nie ma więc podstawy by objąć powyższe przychody składkami na ZUS.
Podstawa prawna: art. 13 pkt 6, art. 22 ust. 9 pkt 4, art. 41 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity: Dz.U. z 2019 r. poz. 1387 z późn.zm.).