Jeden z naszych pracowników zachorował w połowie listopada. Zwolnienie lekarskie kończy mu się pod koniec grudnia, jednak wszystko wskazuje na to, że nie wróci on do pracy jeszcze przez dłuższy czas. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć jaki. W związku z tym powstała konieczność zatrudnienia pracownika na zastępstwo. Jak powinniśmy zawrzeć umowę na zastępstwo? Czy wpisać do niej konkretne daty czy też formułkę, że umowa zostaje zawarta na czas usprawiedliwionej nieobecności pracownika? Czy obie możliwości są zgodne z prawem?
ODPOWIEDŹ
Tak, zarówno pierwsze, jak i drugie rozwiązanie jest dopuszczalne.
UZASADNIENIE
Zgodnie z art. 25 § 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (dalej: k.p.) umowa na zastępstwo może zostać zawarta na czas trwania usprawiedliwionej nieobecności pracownika.
W Kodeksie nie ma natomiast zapisów dotyczących sposobu wskazania daty końcowej trwania umowy o pracę na zastępstwo.Okres zatrudnienia w umowie na zastępstwo można zapisać jako konkretną datę kalendarzową trwania umowy będącą ostatnim dniem zwolnienia lekarskiego zastępowanego pracownika. W przypadku, gdyby jego nieobecność się przeciągała będzie można zawrzeć kolejną umowę na zastępstwo.
Należy pamiętać, że umów na zastępstwo nie aneksuje się, ponieważ umowa taka rozwiązuje się z chwilą nadejścia daty końcowej w niej wskazanej. Nie trzeba tutaj martwić się wielością zawartych umów, ponieważ umowy takie nie są objęte żadnym limitem ilościowym. Umowa na zastępstwo zawierana w ten sposób, tzn. na ściśle określony termin jest korzystniejsza dla firm, w których występuje sezonowość, ponieważ pozwala na uniknięcie zatrudnienia pracownika na zastępstwo w czasie kiedy firma pracuje na mniejszych obrotach.
Druga metoda zapisu polegająca na wpisaniu formułki, że umowa jest zawarta na czas usprawiedliwionej nieobecności pracownika (z podaniem jego imienia i nazwiska jest wygodniejsza, ponieważ nie powoduje konieczności pilnowania terminów i zawierania kolejnych umów. Jednak wykorzystanie takiego zapisu jest wskazane w firmach, których praca pozbawiona jest elementu sezonowości.
Ewa Pawłowska
Podstawa prawna: art. 229, ustawy z z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jednolity: Dz. U. z 2016 r. poz. 1666 z późn.zm.).