Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ZATRUDNIANIE I ZWALNIANIE , WYNAGRODZENIA , GMINY I POWIATY , ZASIŁKI

1 sierpnia 2018

Jak do podstawy wymiaru zasiłku wlicza się zawarte z pracownikiem umowy zlecenia

0 983

Pracownik zachorował w lipcu br. Oprócz wynagrodzenia z umowy o pracę otrzymuje wynagrodzenie z dodatkowo zawieranych umów zleceń na wykonywanie czynności spoza zakresu jego obowiązków służbowych. Umowy przedstawiały się następująco: jedna trwała od 15 lutego do końca marca, druga od 5 kwietnia do 4 maja, a ostatnia została zawarta od 5 maja i cały czas jest wykonywana. Jak należy ustalić podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego za lipiec? Czy i które umowy wliczyć?

ODPOWIEDŹ

Do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego za lipiec należy wliczyć, oprócz wynagrodzenia ze stosunku pracy, przychód z umowy zlecenia wypłacony za okres od kwietnia do czerwca tj. z umowy zawartej od 5 kwietnia oraz kolejnej - od 5 maja, trwającej cały czas.

UZASADNIENIE

Umowa zlecenia zawarta z własnym pracownikiem jest w świetle ubezpieczeń traktowana jak rozszerzenie stosunku pracy, a przychód z niej podlega zsumowaniu z wynagrodzeniem z etatu i pełnemu oskładkowaniu. Dlatego też wynagrodzenie ze zlecenia jest uważane jako składnik ustalony do określonego terminu, do którego ma zastosowanie zasada wynikająca z art. 41 ust. 2 ustawy zasiłkowej. Zgodnie z nią, składników wynagrodzenia przysługujących w myśl umowy o pracę lub innego aktu, na podstawie którego powstał stosunek pracy, tylko do określonego terminu nie uwzględnia się przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego należnego za okres po tym terminie.

Wynagrodzenie z tego tytułu należy uwzględniać w podstawie wymiaru zasiłku w kwocie faktycznie wypłaconej, bez uzupełniania. Przy ustalaniu podstawy zasiłkowej uwzględnia się wynagrodzenie z tytułu kolejnych umów trwających bez przerwy albo gdy przerwa między umowami przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, albo gdy umowy zawierane są na nakładające się okresy.

Oznacza to, że podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego za lipiec stanowi średnie miesięczne wynagrodzenie z umowy o pracę wypłacone za okres od lipca 2017 do czerwca 2018, w tym wynagrodzenie ze zlecenia wypłacone za okres od kwietnia do czerwca. Co prawda umowa zlecenia zawarta na okres od 5 kwietnia już nie obowiązuje, ale kolejna została podpisana bez dnia przerwy, co oznacza, że przychód z niej osiągnięty również podlega wliczeniu. Natomiast nie bierzemy pod uwagę wynagrodzenia z umowy trwającej na przełomie lutego i marca.

Izabela Nowacka

Specjalistka w zakresie prawa pracy i ubezpieczeń społecznych

Podstawa prawna: art. 41 ust. 2 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jednolity: Dz.U. z 2017 r. poz. 1368 z późn.zm.).