Zatrudniam na pół etatu asystentkę. Od przyszłego miesiąca chciałbym również na 1/4 etatu zatrudnić ją w dziale reklamy do pozywania nowych klientów. Czy mogę to zrobić? A co z godzinami nadliczbowymi?
ODPOWIEDŹ
Ponieważ są to dwie zupełnie różne prace, a ich wymiar czasu pracy będzie wynosił w sumie 3/4, organy kontrolne nie powinny ich zakwestionować. W przypadku pracownika zatrudnionego u jednego pracodawcy na dwóch etatach może powstać problem z zakwalifikowaniem danej pracy jako nadliczbowej.
UZASADNIENIE
Przepisy nie zakazują zatrudniania pracownika u tego samego pracodawcy na więcej niż jedną umowę o pracę w łącznym wymiarze przekraczającym pełny etat (pełny wymiar czasu pracy).
Jednak w praktyce takie zatrudnienie, przede wszystkim w sytuacji gdy łączny wymiar czasu pracy przekracza pełny etat, w czasie kontroli z Państwowej Inspekcji Pracy jako obejście przepisów dotyczących czasu pracy
Bezpieczniej dla pracodawcy jest zatem, aby pracownik zatrudniony na podstawie więcej niż jednej umowy o pracę wykonywał pracę łącznie w wymiarze nieprzekraczającym pełnego etatu. Ponadto czynności wykonywane na podstawie takich umów powinny być różne – co ma miejsce w tym przypadku.
Ryzykują natomiast pracodawcy, którzy z pracownikami zatrudnionymi na umowę o pracę zawierają czasem umowę zlecenia na prace o podobnym charakterze, jak wynikające w umowy o pracę na liczbę godzin w miesiącu, która po zsumowaniu z czasem pracy da więcej niż pełen etat.
Sąd Najwyższego w wyroku z 8 lipca 2015 r. (sygn. akt II PK 282/14, OSNP 2017/6/66) stwierdził, że zatrudnianie pracowników poza normalnym czasem pracy na podstawie umów cywilnoprawnych przy pracach tego samego rodzaju, co objęte stosunkami pracy, stanowi obejście przepisów o czasie pracy w godzinach nadliczbowych.
Należy zwrócić uwagę, że w wyroku tym Sąd Najwyższy uznał, że zasada ta dotyczy nie tylko zatrudniania pracowników tylko przez tego samego pracodawcę w rozumieniu art. 3 k.p. lecz również sytuacji gdy dana osoba jest jednocześnie związana umową o pracę z jedną ze spółek kapitałowych wchodzących w skład grupy spółek i umową zlecenia z inną spółką z tej grupy, a na podstawie tych umów wykonuje jednakowy rodzaj czynności, wynikający z umowy o pracę z formalnym tylko rozdzieleniem czasu pracy i czasu świadczenia usługi. Tak zawarta umowa zlecenia stanowi o obejściu przepisów prawa pracy o wynagrodzeniu za pracę w godzinach nadliczbowych, a praca wykonywana na jej podstawie jest pracą w ramach stosunku pracy ze spółką będącą pracodawcą.
Anna Skoczek
Podstawa prawna: ustawa z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (tekst jednolity: Dz.U. z 2018 r. poz. 917).