W naszej jednostce służy funkcjonariusz, który pod koniec stycznia dostarczył decyzję o nadaniu statusu weterana. Czy już w momencie dostarczenia tej decyzji przysługuje mu dodatkowy urlop? Czy sama decyzja jest wystarczająca, czy należy zgromadzić także inne dokumenty?
Odpowiedź
Jeśli funkcjonariusz dostarczył do kadr decyzję poświadczającą fakt, że jest on weteranem poszkodowanym, wówczas przysługuje mu prawo do corocznego dodatkowego urlopu wypoczynkowego w wymiarze 5 dni kalendarzowych. Sama decyzja administracyjna jest wystarczającym dokumentem uprawniającym do dodatkowego urlopu.
Uzasadnienie
Prawo do pierwszego urlopu powstaje z dniem, w którym decyzja administracyjna o przyznaniu statusu weterana poszkodowanego stała się ostateczna, przy czym realizacja tego prawa może nastąpić nie wcześniej niż z dniem przedstawienia przez funkcjonariusza tej decyzji przełożonemu właściwemu do spraw osobowych.
Taki urlop funkcjonariusz wykorzystuje w całości w roku kalendarzowym, w którym funkcjonariusz ma do niego prawo, w terminie uzgodnionym z przełożonym funkcjonariusza. Nie ma żadnych formalnych przeszkód, by urlop ten funkcjonariusz mógł wykorzystać już w lutym.
Jednak należy pamiętać, że prawo do dodatkowego 5 dniowego urlopu nie przysługuje każdemu weteranowi. Mianowicie ten urlop nie przysługuje funkcjonariuszowi posiadającemu status weterana poszkodowanego uprawnionemu do urlopu wypoczynkowego i urlopów dodatkowych, z wyłączeniem urlopu dodatkowego z tytułu pełnienia służby w warunkach szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia, w wymiarze przekraczającym 30 dni kalendarzowych.
Jest to nowe rozwiązanie, które zaczęło obowiązywać od 11 października 2019 r.
Oczywiście takiemu funkcjonariuszowi przysługuje także prawo corocznego płatnego urlopu wypoczynkowego w wymiarze 30 dni kalendarzowych, z wyłączeniem dni ustawowo wolnych od pracy.
Podstawa prawna : art. 86, art. 87a ustawy 12 października 1990 r. o Straży Granicznej (tekst jednolity: Dz.U. z 2019 r, poz. 147 z póżn.zm.).