Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ZATRUDNIANIE I ZWALNIANIE

4 stycznia 2019

NR 13 (Styczeń 2019)

Do ustalenia okresu wypowiedzenia bierze się pod uwagę wszystkie okresy zatrudnienia w firmie

0 935

Próbujemy ustalić jaki okres wypowiedzenia ma pracownik, który z przerwami pracuje w naszej firmie od 15 lat. Po prostu pracował, zwalniał się, miał czasami nawet kilkuletnie przerwy, a później znowu do nas wracał. Czy do stażu zakładowego należy brać pod uwagę wszystkie jego okresy pracy?

ODPOWIEDŹ

Tak, do ustalenia stażu zakładowego, od którego zależy ustalenie długości okresu wypowiedzenia bierze się pod uwagę wszystkie wcześniejsze okresy zatrudnienia pracownika.

UZASADNIENIE

Artykuł 36 § 1 Kodeksu pracy stanowi, że okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony i umowy o pracę zawartej na czas określony jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy i wynosi:

 

  • 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy,

  • 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy,

  • 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.

 

Kluczowe znaczenie ma więc w tym przypadku ustalenie co oznacza określenie „okres zatrudnienia u danego pracodawcy” zwany też stażem zakładowym.

Zalicza się do niego wszystkie okresy pracy u danego pracodawcy– w tym także te przerwane. Co więcej uwzględnia się też okresy zatrudnienia u poprzedniego pracodawcy, ale tylko w tej szczególnej sytuacji gdy zmiana pracodawcy nastąpił na drodze przejęcia jednego przez drugiego.

Pod uwagę bierze się również okresy zatrudnienia w przypadkach, gdy z mocy odrębnych przepisów nowy pracodawca jest następcą prawnym w stosunkach pracy nawiązanych przez pracodawcę poprzednio zatrudniającego tego pracownika (w praktyce rzadko spotykane, chodzi bowiem np., o uprawnienia pracowników przewidziane w przepisach o komercjalizacji czyli związane z przekształceniami przedsiębiorstwa państwowego w spółkę).

WAŻNE: Dla ustalenia długości okresów wypowiedzenia podstawowe znaczenia ma okres zatrudnienia, który pracownik dopiero osiągnie w dniu rozwiązania stosunku pracy, a nie w dniu wręczania mu wypowiedzenia. Pracodawca pragnący prawidłowo określić jaki okres wypowiedzenia przysługuje pracownikowi powinien więc w pierwszej kolejności ustalić, jaki staż pracy ma pracownik, który dostanie wypowiedzenie. Należy to ustalić w momencie rozwiązania jego umowy o pracę.

Podsumowując, do zakładowego stażu pracy zaliczeniu podlegają oprócz aktualnego okresu zatrudnienia także wszystkie poprzednie. Nie mają przy tym znaczenia nie tylko przerwy między nimi, ale także rodzaj umowy o pracę łączącej pracownika i pracodawcę.

Adam Sosnowski

Prawnik

Podstawa prawna: art. 36 § 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jednolity: Dz.U. z 2018 r. poz. 917 z późn.zm.).