Pracownik urzędu gminy choruje od 3 miesięcy i niw wiadomo, kiedy wróci do pracy. Na czas jego nieobecności została zatrudniona inna osoba, która w grudniu uzyska prawo do nagrody jubileuszowej za 25 lat pracy. Czy pracownikowi na zastępstwie należy ją wypłacić?
ODPOWIEDŹ
Tak, pracownikowi, który został zatrudniony w zastępstwie nieobecnego pracownika samorządowego, przysługuje prawo do nagrody jubileuszowej.
UZASADNIENIE
Pracownikiem samorządowym jest każda osoba zatrudniona w urzędzie gminy (art. 2 pkt 3 ustawy o pracownikach samorządowych, dalej: ustawa). Status ten uzyskuje wskutek nawiązania stosunku pracy. Nie ma znaczenia rodzaj umowy o pracę, jeśli to właśnie ona jest podstawą zatrudnienia (art. 4 ust. 1 pkt 3 ustawy). Tym samym pracownikowi, z którym zawarto umowę na zastępstwo nieobecnego pracownika przysługują wszystkie prawa zapisane w ustawie, w tym do nagrody jubileuszowej (art. 36 ust. 2 ustawy).
Ważne
Staż jubileuszowy obejmuje ogólny staż pracy pracownika samorządowego.
W stażu jubileuszowym uwzględnia się wszystkie poprzednie zakończone okresy zatrudnienia oraz innych udowodnione okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze (tzw. okresy zaliczalne). Jeśli staż ten wynosi 25 lat (jak w przypadku opisanym przez Czytelnika), wówczas pracownikowi przysługuje nagroda jubileuszowa w wysokości 100% wynagrodzenia miesięcznego, ustalanego według zasad obowiązujących dla ekwiwalentu urlopowego (art. 38 ust. 2 pkt 2 i ust. 4–5 ustawy). Prawo to nabywa w dniu upływu okresu uprawniającego do tej nagrody. Niezwłocznie po tym dniu (albo po dniu udokumentowania prawa do nagrody, jeśli w aktach osobowych brakowało odpowiednich dokumentów) nagroda powinna zostać wypłacona.
Ważne
Nagroda jubileuszowa jest wymagalna niezwłocznie po nabyciu do niej prawa i od tej chwili należą się odsetki, choćby pracownik później wykazał okoliczności stanowiące przesłanki uprawniające do nagrody, a pracodawcy nie można było przypisać winy w opóźnieniu (wyrok SN z 19 sierpnia 1999 r., sygn. akt I PKN 189/99, OSNAPiUS 2000/22/819).
Podstawa prawna: art. 2 pkt 3, art. 4 ust. 1 pkt 3, art. 36 ust. 2, art. 38 ust. 2 pkt 2 i ust. 4–5 ustawy z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (tekst jednolity: Dz.U. z 2019 r. poz. 1282); § 8 rozporządzenia Rady Ministrów z 15 maja 2018 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych (Dz.U. poz. 936 z późn.zm.).