Chcemy zatrudnić pracowników w ramach prac interwencyjnych i robót gospodarczych, czy te umowy należy zgłaszać PIP? okres zatrudnienia pracownika będzie obejmował 10 miesięcy z czego 9 będzie refundowanych a 1 miesiąc w całości poniesiony przez pracodawcę? czy w pkt 2 umowy należałoby wpisać 9 miesięcy jako refundację z urzędu pracy a 1 miesiąc jako zobowiązanie wobec Urzędu pracy? czy jeśli okres zatrudnienia pokrywa się z refundacją z urzędu pracy to wówczas wcale nie informujemy inspekcji pracy? Prace interwencyjne/roboty gospodarcze z tego co wiem nie wliczają się do limitów.
ODPOWIEDŹ
Pracownika zatrudnionego w ramach prac interwencyjnych nie należy zgłaszać do PIP.
UZASADNIENIE
Prace interwencyjne to forma zatrudnienia bezrobotnego. Pracodawca zawiera umowę z powiatowym urzędem pracy, w ramach której zatrudnia bezrobotnych na podstawie umowy o pracę.
Zatrudnienie do prac interwencyjnych reguluje ustawa z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, prace interwencyjne to zatrudnienie bezrobotnego przez pracodawcę, które nastąpiło w wyniku umowy zawartej ze starostą i ma na celu wsparcie bezrobotnych.
Zatem zatrudnienie w ramach prac interwencyjnych i robót publicznych nie podlega Kodeksowi pracy.
Sąd Najwyższy jeszcze orzekł, że przepis art. 251 Kodeksu pracy nie ma zastosowania do umów o pracę zawieranych z bezrobotnymi w ramach ich zatrudnienia przy robotach publicznych (wyrok z 10 października 2002 r. I PKN 546/01). Teza zawarta w ww. wyroku jest nadal aktualna w odniesieniu do zatrudniania w ramach prac interwencyjnych. należy zauważyć, że kto będąc pracodawca nie zawiadamia właściwego okręgowego inspektora pracy, w formie pisemnej lub elektronicznej, o zawarciu umowy o pracę, o której mowa w art. 251 § 4 pkt 4, wra...
Aby uzyskać dostęp do całości, kup prenumeratę