Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

AKTUALNOŚCI

17 stycznia 2019

Czy pracownika zatrudnionego do prac interwencyjnych należy zgłosić do PIP

0 1129

Chcemy zatrudnić pracowników w ramach prac interwencyjnych i robót gospodarczych, czy te umowy należy zgłaszać PIP? okres zatrudnienia pracownika będzie obejmował 10 miesięcy z czego 9 będzie refundowanych a 1 miesiąc w całości poniesiony przez pracodawcę? czy w pkt 2 umowy należałoby wpisać 9 miesięcy jako refundację z urzędu pracy a 1 miesiąc jako zobowiązanie wobec Urzędu pracy? czy jeśli okres zatrudnienia pokrywa się z refundacją z urzędu pracy to wówczas wcale nie informujemy inspekcji pracy? Prace interwencyjne/roboty gospodarcze z tego co wiem nie wliczają się do limitów.

ODPOWIEDŹ

Pracownika zatrudnionego w ramach prac interwencyjnych nie należy zgłaszać do PIP.

UZASADNIENIE

Prace interwencyjne to forma zatrudnienia bezrobotnego.  Pracodawca zawiera umowę z powiatowym urzędem pracy, w ramach której zatrudnia bezrobotnych na podstawie umowy o pracę.

Zatrudnienie do prac interwencyjnych reguluje ustawa z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, prace interwencyjne to zatrudnienie bezrobotnego przez pracodawcę, które nastąpiło w wyniku umowy zawartej ze starostą i ma na celu wsparcie bezrobotnych. 

Zatem zatrudnienie w ramach prac interwencyjnych i robót publicznych nie podlega Kodeksowi pracy. 

Sąd Najwyższy jeszcze orzekł, że przepis art. 251 Kodeksu pracy nie ma zastosowania do umów o pracę zawieranych z bezrobotnymi w ramach ich zatrudnienia przy robotach publicznych (wyrok z 10 października 2002 r. I PKN 546/01). Teza zawarta w ww. wyroku jest nadal aktualna w odniesieniu do zatrudniania w ramach prac interwencyjnych. należy zauważyć, że kto będąc pracodawca nie zawiadamia właściwego okręgowego inspektora pracy, w formie pisemnej lub elektronicznej, o zawarciu umowy o pracę, o której mowa w art. 251 § 4 pkt 4, wraz ze wskazaniem przyczyn zawarcia takiej umowy, w terminie 5 dni roboczych od dnia jej zawarcia podlega karze grzywny.

Mając na uwadze tezę Sądu najwyższego oraz przepis art. 251 § 4 pkt 4 Kodeksu pracy, pracownika zatrudnionego w ramach prac interwencyjnych nie należy zgłaszać do PIP.

Umowa o organizację pracy interwencyjnej zawiera w szczególności ( odrębne punkty umowy):

  • liczbę bezrobotnych oraz okres, na jaki zostaną zatrudnieni;

  • rodzaj i miejsce wykonywanych prac interwencyjnych albo robót publicznych oraz niezbędne lub pożądane kwalifikacje bezrobotnych;

  • terminy i wysokość refundowanych z Funduszu Pracy przez starostę kosztów poniesionych na wynagrodzenia, nagrody oraz składki na ubezpieczenia społeczne;

  • obowiązek informowania starosty o każdym przypadku wcześniejszego rozwiązania umowy o pracę ze skierowanym bezrobotnym oraz o zmianach w zawartej z bezrobotnym umowie o pracę;

  • obowiązek utrzymania zatrudnienia skierowanego bezrobotnego przez wymagany okres;

  • obowiązek zwrotu uzyskanej pomocy na warunkach określonych w ustawie, w przypadku nieutrzymania zatrudnienia skierowanego bezrobotnego przez wymagany okres.