Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Czy odprawa emerytalna jest limitowana na podstawie przepisów antykoronawirusowych

Artykuły | 28 września 2020 | NR 34
0 844

Z końcem października rozwiąże się umowa o pracę z pracownikiem, który przechodzi na emeryturę. Czy wypłacając mu odprawę emerytalną, powinniśmy zastosować ograniczenie jej wysokości wprowadzone ze względu na przeciwdziałanie COVID-19?

ODPOWIEDŹ

Maksymalna wysokość odprawy emerytalnej na poziomie 10-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązuje tego pracodawcę, który w czasie stanu zagrożenia epidemicznego/epidemii ogłoszonego z powodu COVID-19 rozwiązuje umowę o pracę z pracownikiem i spełnia warunki dotyczące spadku obrotów gospodarczych lub istotnego wzrostu obciążenia funduszu wynagrodzeń.

UZASADNIENIE

Od 24 czerwca 2020 r. obowiązuje limit dla odpraw, odszkodowań lub innych świadczeń pieniężnych wypłacanych przez pracodawcę pracownikowi w związku z rozwiązaniem umowy o pracę. Wynosi on 10-krotność minimalnego wynagrodzenia za pracę (w 2020 r. 26 tys. zł dla pracownika pełnoetatowego). Został wprowadzony art. 15gd (ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (dalej: specustawy). 
Muszą go stosować ci pracodawcy, którzy spełniają łącznie następujące warunki:

  •     odnotowali spadek obrotów gospodarczych w rozumieniu art. 15g ust. 9 specustawy lub istotny wzrost obciążenia funduszu wynagrodzeń, o jakim mowa w art. 15gb ust. 2 specustawy,
  •     rozwiązują umowę o pracę z pracownikiem w okresie stanu zagrożenia epidemicznego/epidemii ogłoszonego z powodu COVID-19,
  •     są zobowiązani do wypłaty danego świadczenia na podstawie konkretnych przepisów, którym w przypadku odprawy emerytalnej jest art. 921 kodeksu pracy, jeśli pracodawcy nie dotyczą przepisy szczególne. 

WAŻNE: Limit świadczeń należy także stosować w razie wypowiedzenia albo rozwiązania umowy zlecenia, innej umowy o świadczenie usług (do której stosuje się przepisy dotyczące zlecenia), umowy o dzieło albo w związku z ustaniem odpłatnego pełnienia funkcji, z wyłączeniem umowy agencyjnej.

Podczas prac legislacyjnych nad art. 15gd specustawy był pomysł, aby przepis ten nie obejmował osób powyżej 65. roku życia oraz osób przechodzących na emeryturę w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego/epidemii. Ostatecznie jednak upadł. Jeśli więc u danego pracodawcy są zrealizowane wszystkie wymienione wyżej kryteria ustawowe, limit ze specustawy dotyczy także odprawy emerytalnej. To stanowisko potwierdził resort pracy.

INTERPRETACJE URZĘDOWE: Artykuł 15gd specustawy ustanawia ograniczenie wysokości odprawy, odszkodowania lub innego świadczenia pieniężnego wypłacanego przez pracodawcę pracownikowi w związku z rozwiązaniem umowy o pracę, nie czyniąc w tym zakresie wyłączeń. W związku z powyższym w ocenie MRPiPS przepis ten odnosi się także do odprawy rentowej lub emerytalnej. 

 

Podstawa prawna: art. 15g ust.9, art. 15gb ust. 2, art. 15gd ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz.U. poz. 374 ze zm.); art. 921 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jednolity: Dz.U. z 2020 r. poz. 1320).