Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Czy nauczycielowi zatrudnionemu w placówce feryjnej przysługuje urlop na żądanie

Artykuły | 1 listopada 2020 | NR 35
0 919

Nauczyciel zatrudniony w samorządowej szkole podstawowej zapytał, czy może wystąpić z wnioskiem o urlop na żądanie poza okresem ferii zimowych i letnich. Uzyskał negatywną odpowiedź, lecz on nie daje za wygraną, twierdząc, że znalazł pozytywne dla siebie interpretacje. Kto ma rację?

ODPOWIEDŹ

Nie, urlop na żądanie nie przysługuje nauczycielowi zatrudnionemu w publicznej placówce feryjnej.

UZASADNIENIE

Nauczycielowi zatrudnionemu w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie szkolne, przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze odpowiadającym okresowi ferii i w czasie ich trwania, w tym minimum 4 tygodnie nieprzerwanego wypoczynku. Jeśli pozostawał w zatrudnieniu krócej niż 10 miesięcy, wówczas ma prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze proporcjonalnym do określonego w umowie okresu prowadzenia zajęć. Takie zasady określa art. 64 ust. 1 i ust. 4–5 Karty Nauczyciela. 
Na mocy art. 91c ust. 1 Karty Nauczyciela w zakresie w niej nieuregulowanym należy wykorzystywać kodeks pracy (dalej: k.p.). To na ten przepis powołują się zwolennicy interpretacji przyznającej nauczycielom placówek feryjnych uprawnienie do urlopu na żądanie (art. 1672 k.p.). Jest to jednak wykładnia błędna. Uregulowania Karty Nauczyciela dotyczące urlopów wypoczynkowych w placówkach feryjnych mają bowiem charakter kompletny. Nie ma zatem podstaw do zastosowania art. 1672 k.p.

Ważne

Prawo do urlopu na żądanie należy się nauczycielom z placówek nieferyjnych oraz dyrektorowi, wicedyrektorowi i innym nauczycielom na stanowiskach kierowniczych. 


Podstawa prawna: art. 64, art. 91c ust. 1 ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (tekst jednolity: Dz.U. z 2019 r. poz. 2215); art. 1672 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jednolity: Dz.U. z 2020 r. poz. 1320).