Wójt gminy ogłosił konkurs na dyrektora domu pomocy społecznej w związku z odejściem dotychczasowego dyrektora na emeryturę. W toku konkursu wpłynęły tylko dwie kandydatury, które jednak nie spełniły warunków konkursu. Pomimo powtórzenia konkursu nie udało się wyłonić kandydata na dyrektora ośrodka. Czy w tej sytuacji wójt na to stanowisko może zatrudnić osobę, która nie brała udziału w konkursie, skoro żaden przepis nie przewiduje takiego rozwiązania?
ODPOWIEDŹ
Wójt może powierzyć stanowisko kierownicze w samorządowej jednostce organizacyjnej, jeżeli wymagają tego potrzeby tej jednostki. Osoba, która pełnić będzie tę funkcję nie musi pochodzić z konkursu. Kompetencja ta mieści się w zakresie kompetencji sprawowania kierownictwa jaka przysługuje organowi wykonawczemu wspólnoty samorządowej wobec samorządowych jednostek organizacyjnych.
UZASADNIENIE
Zgodnie z art. 123 ustawy o pomocy społecznej prawa i obowiązki pracowników zatrudnionych w samorządowych jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej regulują przepisy o pracownikach samorządowych.
W myśl natomiast art. 11 ust.1 ustawy o pracownikach samorządowych nabór kandydatów na wolne stanowiska urzędnicze, w tym na kierownicze stanowiska urzędnicze, jest otwarty i konkurencyjny. Ten właśnie zapis obliguje wójta do ogłoszenia i przeprowadzenia konkursu np. na dyrektora domu pomocy społecznej. Jednak taki zapis, nie pozbawia automatycznie możliwości powierzenia przez organ gminy (wójta) innej osobie stanowiska kierowniczego jednostki podległej gminie.
Po pierwsze na mocy art. 30 ust. 2 pkt 5 ustawy o samorządzie gminnym wójt ma obowiązek m.in. zatrudniania i zwalnianie kierowników gminnych jednostek organizacyjnych, a po drugie wójt ma obowiązek zapewnienia normalnego funkcjonowania podległych mu jednostek gminnych.
W tym celu wójt może, jeżeli wymagają tego potrzeby jednostki, powierzyć pracownikowi samorządowemu, na okres do 3 miesięcy w roku kalendarzowym, wykonywanie innej pracy niż określona w umowie o pracę, zgodnej z jego kwalifikacjami. W okresie tym przysługuje pracownikowi wynagrodzenie stosowne do wykonywanej pracy, lecz nie niższe od dotychczasowego.
Na takie rozwiązanie wskazuje Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie w swym wyroku z 25 października 2016 r. (sygn. akt II OSK 125/15).
Radosław Michał Stępień
Adwokat i Radca Prawny
Podstawa prawna:art. 123 ustawy z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (tekst jednolity: Dz.U. z 2017 r. poz. 1769); art. 11 ust.1, art. 21 ustawy z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (tekst jednolity: Dz.U. z 2016 r. poz. 902 z późn.zm.); art. 30 ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jednolity: Dz.U. z 2017 r. poz. 1875 z późn.zm.).