Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE

2 kwietnia 2019

NR 16 (Kwiecień 2019)

Czy bilety na dojazdy komunikacją miejską mogą być u pracowników zwolnione ze składek na ZUS

0 964

Zamierzamy niektórym pracownikom (niezmotoryzowanym) wydawać zakupione okresowe bilety komunikacji miejskiej w formie imiennych kart miejskich. Została w tej sprawie podjęta uchwała zarządu (nie posiadamy regulaminu wynagradzania). Bilety będą w pełni finansowane przez pracodawcę. Czy taki rodzaj świadczenia może korzystać ze zwolnienia ze składek na ZUS?

ODPOWIEDŹ

Tak, bilety na dojazdy środkami komunikacji miejskiej podlegają zwolnieniu ze składek na ZUS.

 

UZSADNIENIE

Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne stanowi przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych, osiągany przez pracowników u pracodawcy z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy, poza wynagrodzeniem chorobowym oraz przychodami wyłączonymi przez ustawodawcę z oskładkowania.  Jedno ze zwolnień obejmuje korzyści materialne wynikające z układów zbiorowych pracy, regulaminów wynagradzania lub przepisów o wynagradzaniu, a polegające na uprawnieniu do zakupu po cenach niższych niż detaliczne niektórych artykułów, przedmiotów lub usług oraz korzystaniu z bezpłatnych lub częściowo odpłatnych przejazdów środkami lokomocji. Z powyższego wynika, że z wyłączenia korzystają przychody, które spełniają następujące warunki (łącznie):

 

  1. wynikają z wymienionych przepisów o wynagradzaniu (takim przepisem może być uchwała zarządu np. spółki prawa handlowego)

  2. przybierają postać niepieniężną

  3. mają charakter materialny, czyli nie stanowią ekwiwalentu pieniężnego

  4. polegają na możliwości korzystania z bezpłatnych lub częściowo odpłatnych przejazdów środkami lokomocji

 

Zwolnieniem może być więc objęta wartość biletów przekazywanych pracownikom na przejazdy środkami transportu publicznego. Natomiast ulga nie miałaby zastosowania gdyby przedmiotem świadczenia był np. zwrot poniesionych przez pracownika kosztów zakupu biletów lub wypłata przeznaczona na zakup takich biletów.   

 

Podstawa prawna: § 1, § 2 ust. 1 pkt 26 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (tekst jednolity: Dz.U. z 2017 r. poz. 1949).