Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ZATRUDNIANIE I ZWALNIANIE

1 listopada 2018

Co się dzieje z niewykorzystanym urlopem wypoczynkowym przy kolejnej umowie o pracę z tym samym pracodawcą

0 828

Pracownik miał zawartą umowę o pracę na czas określony do 30 września 2018 r. a bezpośrednio po niej zawarliśmy nową umowę o pracę na czas określony od 1 października 2018 r. do 30 czerwca 2020 r. Do czasu rozwiązania poprzedniej umowy pracownik nie wykorzystał przysługującego mu urlopu wypoczynkowego. Czy musimy wypłacić ekwiwalent za niewykorzystany urlop z poprzedniej umowy o pracę? Czy urlop z poprzedniej umowy przechodzi z automatu do kolejnej umowy o pracę, skoro jest zawarta z tym samym pracodawcą? Pracownik nie dostał świadectwa pracy.

ODPOWIEDŹ

W związku z zakończonym zatrudnieniem pracownik powinien otrzymać ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop wypoczynkowy (art. 171 § 1 Kodeksu pracy; dalej: k.p.). Od wypłaty ekwiwalentu za niewykorzystany urlop w związku z zakończeniem umowy o pracę przewidziano jeden wyjątek. Pracodawca nie musi go wypłacać w sytuacji, gdy obie strony umowy (czyli pracodawca i pracownik) postanowią o wykorzystaniu urlopu wypoczynkowego w czasie kolejnego zatrudnienia danej osoby u tego samego pracodawcy.

Zgodnie z art. 171 § 3 k.p., aby było to możliwe, konieczne jest, by następny stosunek pracy powstał na podstawie umowy o pracę zawartej bezpośrednio po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniej umowy o pracę.

UZASADNIENIE

Należy w tym miejscu zaznaczyć, że użyte w art. 171 § 3 k.p. określenie „gdy strony postanowią” oznacza, że musi tu wystąpić zgodna wola pracownika i pracodawcy. Jeśli jednak pracownik nie wyrazi na to zgody pracodawca powinien wypłacić mu ekwiwalent za urlop.

W kwestii świadectwa pracy należy pamiętać, że od 1 stycznia 2017 r. świadectwo nie musi być wydawane w związku z zakończeniem umowy o pracę, jeżeli pracodawca zamierza nawiązać z tym samym pracownikiem kolejny stosunek pracy w ciągu 7 dni od dnia rozwiązania lub wygaśnięcia poprzedniego – jak stanowi art. 97 § 1 k.p.

Iga Dębińska

Podstawa prawna: art. 97, art. 171 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jednolity: Dz.U. z 2018 r. poz. 917 z późn.zm.).