Pracownik miał zawartą umowę o pracę na czas określony do 30 września 2018 r. a bezpośrednio po niej zawarliśmy nową umowę o pracę na czas określony od 1 października 2018 r. do 30 czerwca 2020 r. Do czasu rozwiązania poprzedniej umowy pracownik nie wykorzystał przysługującego mu urlopu wypoczynkowego. Czy musimy wypłacić ekwiwalent za niewykorzystany urlop z poprzedniej umowy o pracę? Czy urlop z poprzedniej umowy przechodzi z automatu do kolejnej umowy o pracę, skoro jest zawarta z tym samym pracodawcą? Pracownik nie dostał świadectwa pracy.
ODPOWIEDŹ
W związku z zakończonym zatrudnieniem pracownik powinien otrzymać ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop wypoczynkowy (art. 171 § 1 Kodeksu pracy; dalej: k.p.). Od wypłaty ekwiwalentu za niewykorzystany urlop w związku z zakończeniem umowy o pracę przewidziano jeden wyjątek. Pracodawca nie musi go wypłacać w sytuacji, gdy obie strony umowy (czyli pracodawca i pracownik) postanowią o wykorzystaniu urlopu wypoczynkowego w czasie kolejnego zatrudnienia danej osoby u tego samego pracodawcy.
Zgodnie z art. 171 § 3 k.p., aby było to możliwe, konieczne jest, by następny stosunek pracy powstał na podstawie umowy o pracę zawartej bezpośrednio po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniej umowy o pracę.
UZASADNIENIE
Należy w tym miejscu zaznaczyć, że użyte w art. 171 § 3 k.p. określenie „gdy strony postanowią” oznacza, że musi tu wystąpić zgodna wola pracownika i pracodawcy. Jeśli jednak pracownik nie wyrazi na to zgody pracodawca powinien wypłacić mu ekwiwalent za urlop.
W kwestii świadectwa pracy należy pamiętać, że od 1 stycznia 2017 r. świadectwo nie musi być wydawane w związku z zakończeniem umowy o pracę, jeżeli pracodawca zamierza nawiązać z tym samym pracownikiem kolejny stosunek pracy w ciągu 7 dni od dnia rozwiązania lub wygaśnięcia poprzedniego – jak stanowi art. 97 § 1 k.p.
Iga Dębińska
Podstawa prawna: art. 97, art. 171 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jednolity: Dz.U. z 2018 r. poz. 917 z późn.zm.).