Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

1. Osoby które były członkiem OFE i ZUS. Środki zgromadzone na koncie ubezpieczonego będącego członkiem OFE i na subkoncie ZUS podlegają dziedziczeniu. Czy osoby upoważnione do dziedziczenia w OFE  jednocześnie dziedziczą środki zgromadzone na subkoncie w ZUS?

Tak, środki zgromadzone w OFE, jak i te na subkoncie emerytalnym w ZUS dziedziczą:

  • połowę otrzymuje małżonek zmarłej osoby ubezpieczonej,
  • drugą połowę osoby wskazane (uposażone) do otrzymania środków według oświadczenia złożonego wcześniej przez osobę zmarłą, która określa w oświadczeniu jaki procent środków przypada na daną osobę wskazaną do otrzymania środków. 

2. Jak należy rozumieć sytuację gdy ubezpieczony posiada subkonto w ZUS i nie jest członkiem OFE. Czy w tym przypadku ubezpieczony musi złożyć oświadczenie o osobach uprawnionych do dziedziczenia?

Zgodnie z przepisami ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, ZUS informuje ubezpieczonego, który nie zawarł umowy z otwartym funduszem emerytalnym, o obowiązku złożenia pisemnego oświadczenia o stosunkach majątkowych między nim a jego współmałżonkiem oraz o tym, że może wskazać osoby uprawnione do otrzymania środków po jego śmierci. Środki zgromadzone na subkoncie zmarłego, które nie zostaną podzielone w zakresie w jakim środki te stanowiły przedmiot małżeńskiej wspólności majątkowej, przekazywane są osobom wskazanym przez zmarłego, a jeśli ich nie ma – środki wchodzą w skład spadku.Jeżeli ubezpieczony posiada subkonto w ZUS i nie jest członkiem OFE w przypadku śmierci osoby, dla której ZUS prowadzi subkonto, podziału dokonuje ZUS na zasadach określonych w przepisach o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych. Taki podział dotyczy środków zapisanych na subkoncie osób ubezpieczonych, które weszły na rynek pracy po 1 lutego 2014 r. i nie zawarły umowy z funduszem emerytalnym.

3. Czy w tym przypadku dziedziczenie dotyczy tylko osób które zostały zatrudnione po raz pierwszy po 1 lutym 2014 roku?

Osoba urodzona po 1968 roku ma złożone subkonto w ZUS. Osoba urodzona przed 1969 r., ma subkonto w ZUS tylko wtedy, gdy należy do otwartego funduszu emerytalnego (OFE). Na subkoncie zapisane są informacje dotyczące zwaloryzowanej wysokości wpłaconych składek wraz z odsetkami za zwłokę i opłatą prolongacyjną, kwocie środków przekazanych przez OFE, które odpowiadają wartości 51,5% umorzonych jednostek rozrachunkowych zapisanych na rachunku w OFE, na 31 stycznia 2014 r., kwocie środków, które odpowiadają wartości umorzonych przez OFE jednostek rozrachunkowych w związku z ukończeniem przez Ciebie wieku niższego o 10 lat  od wieku emerytalnego, wysokości należnych i wpłaconych składek.

4. Czy ze  środków  zgromadzonych na subkoncie ZUS po przejściu na emeryturę będę również otrzymywała emeryturę?

Tak. Jednakże, obecnie jest przygotowana ustawa dotycząca środków zgromadzonych w OFE i trzeba będzie zdecydować o przeznaczeniu środków ulokowanych na rachunkach w otwartych funduszach emerytalnych. Zgodnie z projektem zmian środki te trafią na indywidualne konto emerytalne (IKE) albo na konto ubezpieczonego w ZUS, zależnie od decyzji podjętej przez klientów ZUS.
Należy podkreślić, że w ustawie o zmianie niektórych ustaw w związku z przeniesieniem środków z otwartych funduszy emerytalnych na indywidualne konta emerytalne ubezpieczony, dla którego ZUS prowadzi subkonto, który nie jest oszczędzającym na indywidualnym koncie emerytalnym (IKE), o którym mowa w rozdziale 3a ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o indywidualnych kontach emerytalnych oraz indywidualnych kontach zabezpieczenia emerytalnego, ma obowiązek złożenia pisemnego oświadczenia o stosunkach majątkowych istniejących między nim a jego współmałżonkiem. 
Ubezpieczony, jest obowiązany zawiadomić ZUS o każdorazowej zmianie w stosunku do treści oświadczenia o ile zmiana taka obejmuje środki zgromadzone na jego koncie ubezpieczonego. Zawiadomienie o zmianie treści oświadczenia składa się na piśmie. Ubezpieczony może wskazać osoby uprawnione do otrzymania środków po jego śmierci, niewykorzystanych zgodnie z art. 34b ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o indywidualnych kontach emerytalnych oraz indywidualnych kontach zabezpieczenia emerytalnego. Jeżeli ubezpieczony, wskazał kilka osób uprawnionych do otrzymania środków po jego śmierci, a nie oznaczył ich udziału w tych środkach, uważa się, że udziały tych osób są równe. 
Ubezpieczony może w każdym czasie zmienić poprzednią dyspozycję, wskazując inne osoby fizyczne uprawnione do otrzymania środków po jego śmierci zamiast lub oprócz osób, jak również oznaczając w inny sposób udział wskazanych osób w tych środkach, albo odwołać poprzednią dyspozycję, nie wskazując żadnych innych osób. Wskazanie osoby uprawnionej do otrzymania środków po śmierci ubezpieczonego, staje się bezskuteczne, jeżeli osoba ta zmarła przed śmiercią tego ubezpieczonego. W takim przypadku udział, który był przeznaczony dla zmarłego, przypada w równych częściach pozostałym osobom wskazanym, chyba że ubezpieczony, zadysponuje tym udziałem w inny sposób.

 

Podstawa prawna: ustawa z 20 kwietnia 2004 r. o indywidualnych kontach emerytalnych oraz indywidualnych kontach zabezpieczenia emerytalnego (tekst jednolity: Dz.U. z 2019 r. poz. 1808);  ustawa z 13 października  1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jednolity: Dz.U. z 2020 r. poz. 266); projekt ustawy z 13 lutego 2020 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z przeniesieniem środków z otwartych funduszy emerytalnych na indywidualne konta emerytalne.