Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Wynagrodzenia są u nas wypłacane 10. dnia miesiąca za miesiąc poprzedni. Od kiedy należy stosować nową stopę składki na ubezpieczenie wypadkowe - od wynagrodzeń wypłaconych w kwietniu za marzec, czy w maju za kwiecień?

ODPOWIEDŹ

Składkę na ubezpieczenie wypadkowe w nowej wysokości obowiązującej od 1 kwietnia 2018 r. należy zastosować do podstaw wymiaru wykazywanych w dokumentach rozliczeniowych za kwiecień, składanych do 15 maja. A w nich rozliczane będą wynagrodzenia wypłacone w kwietniu, należne za marzec.

UZASADNIENIE

Stopa procentowa składki wypadkowej nie jest jednolita i jednakowa dla wszystkich płatników. Jest ona zróżnicowana, w zależności od kilku czynników takich jak liczba osób ubezpieczonych, przynależność do danej grupy działalności według PKD. Składka na ubezpieczenie wypadkowe jest ustalana na rok składkowy obejmujący okres od 1 kwietnia danego roku kalendarzowego do 31 marca roku następnego.

W dokumentach rozliczeniowych do ZUS za dany miesiąc wykazuje się przychody stanowiące podstawę wymiaru składek, wypłacone w tym miesiącu ubezpieczonemu (przedstawione do jego dyspozycji). Nie ma znaczenia za jaki okres przysługują.

Oznacza to, że wynagrodzenia wypłacone za marzec w kwietniu stanowią kwietniowy przychód ze stosunku pracy, a tym samym podstawę wymiaru składek należnych za kwiecień. Ponieważ składka wypadkowa w nowej wysokości obowiązuje od 1 kwietnia 2018 r., należy ją zastosować do tychże składek tj. należnych za kwiecień.

WAŻNE: Od 1 kwietnia 2018 r. najwyższa stopa procentowa składki wypadkowej wynosi 3,33% (górnictwo). Została obniżona z 3,6%.

Dla płatników opłacających składkę w wysokości 50% najwyższej stopy (zgłaszających do ubezpieczenia wypadkowego nie więcej niż 9 ubezpieczonych), oznacza to obniżenie składki z 1,8% do 1,67%.

Izabela Nowacka

Specjalistka w zakresie prawa pracy i ubezpieczeń społecznych

Podstawa prawna: art. 27, art. 28 ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (tekst jednolity: Dz.U. z 2017 r. poz. 1773 z późn.zm.); § 2 ust. 6 rozporządzenia Rady Ministrów z 21 września 2017 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu postępowania w sprawach rozliczania składek, do których poboru jest zobowiązany Zakład Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2017 r. poz. 1831); rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z 5 marca 2018 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w zależności od zagrożeń zawodowych i ich skutków (Dz.U. z 2018 r. poz. 502).