Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Nadpłacone składki ZUS – czy i jak ubiegać się w ZUS o ich zwrot

Artykuły | 27 września 2019 | NR 22
0 1035

Omyłkowo opłaciłam dwukrotnie składki ZUS. Czy ZUS zwróci mi nadpłacone składki i w jakim terminie?

Odpowiedź

Płatnik składek stwierdziwszy, że opłacił dwukrotnie składki ZUS i chcąc odzyskać nienależnie opłacone składki powinien złożyć wniosek o ich zwrot na formularzu RZS–P. Jeśli płatnik nie złoży takiego wniosku, to na mocy ustawy o sus nadpłacone składki będą podległy zaliczeniu przez ZUS z urzędu na poczet zaległych lub bieżących składek, a w razie ich braku – na poczet przyszłych składek. Nadpłacone składki powinny być zwrócone w terminie  30 dni od wpływu wniosku. Dodać należy, że wniosek można złożyć tradycyjnie, jak 
i elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych.

Uzasadnienie

Płatnik składek jest obowiązany według zasad wynikających z przepisów ustawy obliczać, potrącać z dochodów ubezpieczonych, rozliczać oraz opłacać należne składki za każdy miesiąc kalendarzowy.
Płatnik składek ma obowiązek przesłać w tym samym terminie deklarację rozliczeniową (ZUS DRA), imienne raporty miesięczne (ZUS RCA, ZUS RZA, ZUS RSA) oraz opłacić składki za dany miesiąc:

  • do 5. dnia następnego miesiąca – jednostki budżetowe i samorządowe zakłady budżetowe,
  • do 10. dnia następnego miesiąca – osoby fizyczne opłacające składkę wyłącznie za siebie,
  • do 15. dnia następnego miesiąca – pozostali płatnicy.

Zaznaczyć trzeba, że jeśli koniec powyższych terminów przypada w święto (dzień ustawowo wolny od pracy), sobotę lub niedzielę, to za ostatni dzień terminu uważa się następny dzień roboczy.
Kwestia zwrotu nienależnie opłaconych składek została uregulowana w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych. Niemniej, ustawa o systemie społecznym nie zawiera definicji „nienależnie opłaconej składki” lecz art. 31 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych odsyła w tym zakresie do przepisów ordynacji podatkowej. 

Ważne

Przez nienależnie opłacone składki należy rozumieć zarówno nienależne świadczenie, czyli świadczenie uiszczone przez płatnika składek bez podstawy prawnej, jak i świadczenie uregulowane w wysokości wyższej niż należna czyli stanowiące nadpłatę. 


W sytuacji stwierdzenia przez ZUS, że na płatniku widnieją nienależnie opłacone składki, to ZUS z urzędu zaliczy je na poczet zaległych lub bieżących składek. Jeżeli jednak stwierdzi takowych, to nienależnie opłacone składki zaliczy na poczet przyszłych składek. Jeżeli płatnik składek nie zgadza się na rozliczenie nienależnie opłaconych składek z urzędu tj. w sposób wskazany powyżej, to musi złożyć do ZUS wniosek o zwrot nienależnie opłaconych składek.
Niemniej jednak, ZUS ma obowiązek zawiadomić płatnika składek o kwocie nienależnie opłaconych składek, które mogą być zwrócone płatnikowi.
 

Ważne

Jeżeli płatnik złoży wniosek o zwrot nienależnie opłaconych składek ZUS zobowiązany jest do ich zwrotu w terminie 30 dni od dnia wpływu tego wniosku.  Zwrot może być dokonany na wskazany rachunek bankowy płatnika składek lub w gotówce, jeżeli płatnik nie jest zobowiązany do posiadania rachunku bankowego.


Podkreślić trzeba, że za dzień zwrotu nadpłaty uważa się dzień:

  • obciążenia rachunku bankowego Zakładu na podstawie polecenia przelewu,
  • nadania przekazu pocztowego,
  • wypłacenia kwoty nadpłaty przez Zakład lub postawienia nadpłaty do dyspozycji płatnika w kasie.

Zauważyć należy, że jeżeli ZUS nie zwróci płatnikowi nienależnie opłaconych składek, wówczas kwota zwrotu podlega oprocentowaniu w wysokości równej odsetkom za zwłokę pobieranym od zaległości podatkowych, od dnia złożenia wniosku o ich zwrot do dnia zapłaty włącznie.
Wniosek o zwrot można przekazać na formularzu RZP–P (od marca 2019 r. nastąpiła zmiana formularza) do ZUS w formie papierowej, jak i w formie elektronicznej za pomocą portalu elektronicznego pod adresem pue.zus.pl, który jest częścią Platformy Usług Elektronicznych ZUS (PUE).
Profil PUE można założyć przy użyciu certyfikatu lub profilu zaufanego ePUAP albo w najbliższej placówce ZUS. Po założeniu konta i zalogowaniu się do swojego profilu na PUE, w katalogu „usług” należy wybrać we wszystkich opcjach „Złożenie dokumentu” a następnie wybrać kod usługi DOK_ZUS–EZS_P „Wniosek płatnika składek o zwrot nienależnie opłaconych składek”. Po uzupełnieniu danych w formularzu elektronicznym, trzeba złożyć dyspozycję sposobu odbioru informacji. 
Domyślnie zaznaczona jest opcja odbioru informacji w formie elektronicznej poprzez portal PUE. Można także wybrać odpowiedź w formie papierowej, z odbiorem osobistym bądź przez pełnomocnika w naszej placówce albo pocztą tradycyjną. Tak opracowany wniosek gotowy jest do podpisu za pomocą certyfikatu kwalifikowanego lub profilu zaufanego ePUAP. 
Po podpisaniu wniosku elektronicznie należy wysłać dokument do ZUS.



Podstawa prawna: art. 31 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jednolity: Dz.U. z 2019 r. poz. 300).