Pracownik jest rencistą. Od wielu miesięcy choruje i upłynął mu już okres zasiłkowy 182 dni. Pracownik dostarcza dalsze zwolnienia lekarskie. Czy i kiedy możemy go zwolnić?
Tak, można zwolnić pracownika bez okresu wypowiedzenia, jeżeli już upłynął okres zasiłkowy, a niezdolność do pracy nadal trwa.
UZASADNIENIE
Jednym z trybów rozwiązania umowy o pracę jest rozwiązanie przez oświadczenie jednej ze stron bez zachowania okresu wypowiedzenia. Pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia m.in. jeżeli niezdolność pracownika do pracy wskutek choroby trwa:
a) dłużej niż 3 miesiące – gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 6 miesięcy,
b) dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące – gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy lub jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy albo chorobą zawodową;
Pracownik wyczerpał już cały okres zasiłkowy wynoszący 182 dni i nadal jest chory. Ze względu na to, że jako osoba pobierająca rentę z tytułu niezdolności do pracy nie ma prawa do świadczenia rehabilitacyjnego, minął już okres ochronny przez zwolnieniem natychmiastowym. Oczywiście pracodawca nie musi zwalniać takiego pracownika, ale ze względu na przeciągającą się nieobecność jest to uzasadnione. Poza tym, zawsze istnieje możliwość rozwiązania stosunku pracy za porozumieniem stron. Jednak jeśli pracownik nie wyrazi takiej woli, pozostaje zwolnienie na podstawie art. 53 § 1 pkt 1 lit. b Kodeksu pracy.
Podstawa prawna: art. 53 § 1 pkt 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (tekst jednolity: Dz.U. z 2019 r. poz. 1040 z późn.zm.); art. 18 ust. 7 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jednolity: Dz.U. z 2019 r. poz. 645 z późn.zm.).