Prowadzę działalność gospodarczą i zamierzam podjąć pracę na cały etat. Po podjęciu pracy zamierzam płacić tylko składkę zdrowotną z działalności gospodarczej. Czy jako przedsiębiorca będę musiała nadal opłacać składkę na fundusz pracy i fundusz solidarnościowy?
Odpowiedź
Z chwilą opłacania tylko składki zdrowotnej w ramach działalności gospodarczej Czytelniczka nie będzie objęta obowiązkiem opłacania składek na Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy.
Uzasadnienie Zbieg tytułów do ubezpieczenia, a składki ZUS
Zgodnie z ustawą o systemie ubezpieczeń społecznych ubezpieczenia społeczne obejmują:
1) ubezpieczenie emerytalne;
2) ubezpieczenia rentowe;
3) ubezpieczenie w razie choroby i macierzyństwa, zwane dalej „ubezpieczeniem chorobowym”;
4) ubezpieczenie z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych, zwane dalej „ubezpieczeniem wypadkowym.”
Obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym podlegają osoby fizyczne, które na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej są osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność oraz osobami z nimi współpracującymi. Jeżeli osoba prowadząca działalność gospodarczą jest także pracownikiem zatrudnionym na umowę
o pracę i w ramach tej umowy ma zagwarantowane co najmniej minimalne wynagrodzenie, to jest obowiązkowo obejmowana ubezpieczeniami tylko ze stosunku pracy. Zatem, w przypadku zbiegu do ubezpieczeń społecznych, osoba prowadząca działalność gospodarczą oraz zatrudniona na umowę o pracę, ma obowiązek uiszczania tylko składki zdrowotnej w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.
Kiedy trzeba płacić składki na Fundusz Pracy i Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych
Fundusz pracy jest funduszem celowym wykorzystywanym do promocji zatrudnienia, łagodzenia skutków bezrobocia oraz aktywizacji zawodowej.
Obowiązkowe składki na Fundusz Pracy, ustalone od kwot stanowiących podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe bez stosowania ograniczenia, o którym mowa w art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, wynoszących w przeliczeniu na okres miesiąca, co najmniej minimalne wynagrodzenie za pracę opłacają min. pracodawcy oraz inne jednostki organizacyjne za osoby oraz inne osoby (np. przedsiębiorcy).
Składki na Fundusz Pracy opłaca się za okres trwania obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych w trybie i na zasadach przewidzianych dla składek na ubezpieczenia społeczne. Obecnie wysokość składki wynosi 2,25% podstawy do ubezpieczeń społecznych.
Należy zauważyć, że obowiązek opłacania składki na Fundusz Pracy stosuje się do osób, które nie ukończyły 55 roku życia (kobiety) i 60 roku życia ( mężczyźni).
Zatem, osoba prowadząca działalność gospodarczą, uiszczająca tylko składki zdrowotne, nie ma obowiązku opłacania składek na Fundusz pracy.
Kiedy są należne składki na Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych
Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych na celu wsparcie społeczne, zawodowe lub zdrowotne osób niepełnosprawnych.
Przychodami funduszu są m.in. obowiązkowe składki. Płatnicy składek mają obowiązek uiszczać łącznie składki na Fundusz Pracy i fundusz solidarnościowy w wysokości 2,45%.
Należy zwrócić uwagę, że z tych wpłat wyodrębniana jest składka na fundusz solidarnościowy w wysokości 0,15%.
Składki na Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych opłacane m.in. przez pracodawców oraz inne jednostki organizacyjne za osoby pozostające w stosunku pracy lub stosunku służbowym, wykonujące pracę na podstawie umowy o pracę nakładczą, wykonujące pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której stosuje się przepisy dotyczące zlecenia.
Składki opłacane są ze środków własnych pracodawcy
Naliczane są od wynagrodzeń wynoszących co najmniej minimalne wynagrodzenie tj. w 2019 r. jest to kwota 2250 zł.
Składki na Fundusz oblicza się od kwot stanowiących podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.
W ustawie wskazany został obowiązek wpłacania składek na Fundusz nie tylko przez pracodawców, ale także inne kategorie podmiotów min. inne osoby podlegające ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu np. przedsiębiorcy.
Zaznaczyć trzeba, że ustawa nie określa wysokości stawki służącej obliczeniu składek na Fundusz. Wysokość składki na Fundusz określa ustawa budżetowa. W roku 2019 przyjęto że „płatnik składek będzie opłacał łącznie składki na Fundusz Pracy i Fundusz w wysokości 2,45%, z której to wpłaty zostanie wyodrębniona składka na Fundusz w wysokości 0,15%, i w konsekwencji składka na Fundusz Pracy będzie wynosiła 2,30%.
Zatem i w tym przypadku osoba prowadząca działalność gospodarczą, uiszczająca tylko składki zdrowotne, nie ma obowiązku opłacania składek na Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych.
Podsumowując, osoba prowadząca działalność gospodarczą oraz zatrudniona na umowę o pracę z najniższym wynagrodzeniem w wysokości kwoty minimalnej tj. 2250 zł, nie ma obowiązku opłacania składek na ubezpieczenie społeczne i rentowe, a co za tym idzie nie ma obowiązku odprowadzania składek na Fundusz Pracy oraz Fundusz Solidarnościowy.
Podstawa prawna: art. 104 ust. 1, art. 104 b ust. 2, art. 107 ust. 1 ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (tekst jednolity: Dz.U. z 2018 r. poz. 1265 z późn.zm.); art.2, art. 3 art. 4 ustawa z 23 października 2018 r. o Solidarnościowym Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych (Dz.U. z 2018 r. poz. 2192); art. 1, art. 6 ust. 1 pkt. 5 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jednolity: Dz.U. z 2019 r. poz. 300 z późn.zm.).