W jakim przypadku nagroda jubileuszowa podlega składkom ZUS?
Odpowiedź
Podstawy wymiaru składek nie stanowią przychody uzyskane przez pracownika z tytułu nagrody jubileuszowej (gratyfikacje), które według zasad określających warunki ich przyznawania przysługują pracownikowi nie częściej niż co 5 lat.
Mając na uwadze brzmienie powyższego przepisu, w sytuacji gdy nagrody jubileuszowe przysługują pracownikowi, zgodnie z określonymi przez pracodawcę zasadami, częściej niż co 5 lat, to przychody te będą stanowić podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne.
Uzasadnienie
Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracowników stanowi przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy z wyłączeniem przychodów wymienionych w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne, jak również wynagrodzeń za czas niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną oraz zasiłków z ubezpieczeń społecznych.
W myśl § 1 tego rozporządzenia podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne stanowi przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych, osiągany przez pracowników u pracodawcy z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy. Za przychody ze stosunku pracy uważa się zaś: wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.
Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w § 2 ust. 1 pkt 1 stanowi, że z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne wyłączone są te przychody uzyskane tytułem nagrody jubileuszowej (gratyfikacji) jeżeli według zasad określających warunki ich przyznawania przysługują pracownikowi nie częściej niż co 5 lat. Zatem, decydujące znaczenie w kontekście zwolnienia tego typu świadczeń pieniężnych z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne ustawodawca przypisał okresowemu (nie częstszemu niż co 5 lat) nabywaniu przez pracownika prawa do ich uzyskania na podstawie wewnętrznych przepisów obowiązujących u pracodawcy np. w regulaminie wynagradzania.
Ważne
Bez znaczenia prawnego pozostaje fakt daty wypłacenia nagrody jubileuszowej pracownikowi (wypłata może nastąpić więc w okresie krótszym niż 5 lat od dnia uzyskania przez pracownika poprzedniej nagrody jubileuszowej np. w przypadku likwidacji zakładu pracy, jeśli w regulamin wynagradzania przewiduje możliwość wypłaty świadczeń pieniężnych mających charakter rekompensaty za rezygnację z przyznawania nagród jubileuszowych) o czym mówi pismo z 10 października 2018 r. Centrali Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (sygn. akt DI/100000/43/890/2018).
Jeśli więc, pracodawca w przepisach wewnętrznych dotyczących wynagradzania pracowników ujmie zapis dotyczący momentu przysługiwania pracownikowi zatrudnionemu na umowę o pracę nagrody jubileuszowej i z zapisów będzie wynikało, że nagroda ta stanowi przychód ze stosunku pracy i będzie przysługiwała nie częściej niż 5 lat wówczas pracodawca będzie mógł wypłaconą nagrodę wyłączyć z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne. Wyłączenie będzie miało zastosowanie również do składek na ubezpieczenie zdrowotne, bowiem z art. 81 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków wynika, iż do ustalenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne pracowników stosuje się przepisy określające podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne I rentowe tych osób.
Reasumując, w sytuacji gdy nagrody jubileuszowe będą przysługiwały pracownikowi, zgodnie z określonymi przez pracodawcę w regulaminie wewnętrznym zasadami, częściej niż co 5 lat, to przychody te będą stanowić podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne.
Podstawa prawna: art. art. 18 ust. 1 i 2, art. 20 ust. 1 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jednolity: Dz.U. z 2020 r. poz. 266); § 1, § 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (tekst jednolity: Dz.U. z 2017 r. poz.1949); art. 81 ust. 1 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (tekst jednolity: Dz.U. z 2019 r. poz. 1387).