Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

W marcu prezes spółki przebywał w kwarantannie domowej i księgowa wystąpiła do ZUS z wnioskiem o wypłatę zasiłku chorobowego. Obecnie dostaliśmy odpowiedź odmowną, ponieważ według ZUS nie ma on zawartej umowy o prace ze spółką, ponieważ została ona zawarta przez współwłaściciela spółki. Czy ZUS ma racje? Czy trzeba odwołać się od tej decyzji do sądu? Chciałam zaznaczyć, ze składki były odprowadzane od wynagrodzenia prezesa.

Odpowiedź

Faktycznie umowa o pracę została zawarta niezgodnie z przepisami, co wcale nie oznacza, że prezes faktycznie nie świadczył pracy.  Niestety taka praktyka ZUS jest dość częsta, dlatego jedną drogą jest złożenie odwołanie od decyzji do sądu. Takie odwołanie składa się za pośrednictwem oddziału ZUS, który wydał skarżoną decyzję. W odwołaniu należy wskazać, że skarży się decyzję w całości. Na odwołanie macie Państwo miesiąc od otrzymania decyzji. 

Uzasadnienie

W myśl art. 210 Kodeksu spółek handlowych w umowie między spółką a członkiem zarządu oraz w sporze z nim spółkę reprezentuje rada nadzorcza lub pełnomocnik powołany uchwałą zgromadzenia wspólników. Jednak niedochowanie ważności sposobu zawarcia umowy o pracę z członkiem zarządu spółki nie powoduje, że taki stosunek nie został zawarty. Orzecznictwo Sądu Najwyższego w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych przyjęło jednolicie, że o zakwalifikowaniu zatrudnienia jako czynności pracowniczych nie rozstrzygają przepisy prawa handlowego, lecz przepisy charakteryzujące stosunek pracy. Zatem jeśli prezes faktycznie wykonywał pracę na rzecz spółki, wówczas mamy do czynienia z konkludentnym zawarciem umowy o pracę z członkiem zarządu spółki.
Jak wskazał w swym wyroku Sąd Najwyższy z 10 kwietnia 2018 r. (sygn. II UK/17): „O kwalifikacji stosunku prawnego jako stosunku pracy decyduje przede wszystkim sposób wykonywania zatrudnienia. Strony mogą więc złożyć wyraźne oświadczenia woli co do ukształtowania podstawy prawnej zatrudnienia. Jednak nawet bez wyraźnego wyrażenia woli przez strony (złożenia oświadczeń woli w tym zakresie) stosunek prawny może być kwalifikowany jako stosunek pracy, jeżeli strony wykonują go w sposób charakterystyczny dla tego stosunku prawnego”.  

WAŻNE: Sądy zatem uznają, ale nie ZUS, że pomimo nieważności umowy o pracę, w szczególności spowodowaną wadliwą reprezentacją pracodawcy, strony mogą nawiązać (ważnie) umowny stosunek pracy przez czynności dorozumiane, przede wszystkim w następstwie dopuszczenia pracownika do wykonywania pracy. 

Wykładnia taka ma zastosowanie do pracownika spółki handlowej, także członka jej zarządu, niebędącego wspólnikiem. ( np. wyrok Sądu Apelacyjnego w Białymstoku 27 listopada 2019 r., sygn. akt III AUa 381/19).

 

Podstawa prawny:  art. 22 ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodek pracy (tekst jednolity: Dz.U. z 2019 r, poz. 1040 z późn.zm.);  art.83 ustawy 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jednolity: Dz.U. z 2020, poz. 266 z późn.zm.); art. 4779 ustawy z 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (tekst jednolity: Dz.U. z 2019, poz. 1460 z późn.zm.);  art. 210 § 1 ustawy z 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (tekst jednolity: Dz.U. z 2019, poz. 505 z późn.zm.).