Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

KADRY I PŁACE W SFERZE BUDŻETOWEJ

3 lipca 2019

NR 19 (Lipiec 2019)

Od kiedy wypłacać dodatek stażowy pracownikowi samorządowemu

0 1018

Pracownik samorządowy został ponownie zatrudniony. Od kiedy naliczyć wypłacać dodatek stażowy: od dnia zatrudnienia czy od kolejnego miesiąca?

ODPOWIEDŹ
Termin wypłaty dodatku za wieloletnią pracę (tzw. stażowego) zależy od momentu nabycia do niego prawa. Jeśli zatrudnienie nastąpiło od pierwszego dnia miesiąca i od tego dnia pracownik samorządowy ma prawo do dodatku, powinien go otrzymać już za ten miesiąc. Jeśli natomiast został przyjęty na etat w trakcie miesiąca, wówczas dodatek powinien mu zostać naliczony od pierwszego dnia kolejnego miesiąca.

UZASADNIENIE
Pracownik samorządowy nabywa prawo do dodatku stażowego po 5 latach pracy w wysokości 5% miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego. Za każdy dalszy rok pracy poziom uzyskanego przez niego dodatku wzrasta o 1% aż do osiągnięcia maksymalnego pułapu 20% miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego. 
 

Ważne

Lata pracy to wszystkie poprzednio zakończone okresy zatrudnienia pracownika samorządowego oraz inne okresy, jeżeli na mocy prawa podlegają one wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze. 


Pracodawca, ustalając okresy uprawniające do dodatku stażowego, sumuje zakończone i udokumentowane okresy zatrudnienia danego pracownika samorządowego u poprzednich pracodawców (ze sfery publicznej i prywatnej), bez względu na podstawę nawiązania stosunku pracy (każda umowa o pracę, mianowanie, wybór, powołanie), wielkość etatu (cały i część) i tryb zakończenia zatrudnienia (porozumienie, wypowiedzenie, rozwiązanie bez wypowiedzenia, wygaśnięcie). 

Gdy pracownik pozostawał równocześnie w więcej niż jednym zakończonym stosunku pracy, pracodawca bierze pod uwagę jeden z tych okresów. Do tego dolicza inne okresy niż zatrudnienia na podstawie konkretnych przepisów, np. np. okresy pobierania zasiłku dla bezrobotnych przez pracownika (art. 79 ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy) czy pracy w gospodarstwie rolnym (art. 1 ustawy z 20 lipca 1990 r. o wliczaniu okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy). 
 

Ważne

Dodatek za wieloletnią pracę wypłaca się w terminie wypłaty wynagrodzenia.


Wypłata powinna nastąpić:

  • począwszy od pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego następującego po miesiącu, w którym pracownik samorządowy nabył prawo do dodatku lub jego wyższej stawki, jeżeli nabycie prawa nastąpiło w ciągu miesiąca,
  • za dany miesiąc, gdy pracownik uzyskał prawo do dodatku lub jego wyższej stawki pierwszego dnia miesiąca.
     


Postawa prawna: art. 38 ust. 1 i 5 ustawy z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (tekst jednolity: Dz.U. z 2018 r. poz. 1260 ze zm.); § 7 ust. 1 i 4 rozporządzenia Rady Ministrów z 15 maja 2018 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych (Dz.U. z 2018 r. poz. 936 późn.zm.); art. 79 ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (tekst jednolity: Dz.U. z 2018 r. poz. 1265 ze zm.); art. 1 ustawy z 20 lipca 1990 r. o wliczaniu okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy (Dz.U. Nr 54, poz. 310).